Fico kritizuje odposlechy svých schůzek, média o nich zveřejnila podrobnosti

foto Ilustrační foto - Předseda strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Robert Fico vystoupil 1. března 2020 v Bratislavě na tiskové konferenci po parlamentních volbách,v nichž strana utrpěla porážku a přijde o dlouhodoleté dominantní postavení ve sněmovně.

Bratislava - Za nezákonné a v rozporu s demokracii označil dnes slovenský expremiér Robert Fico odposlechy svých schůzek s advokáty vazebně stíhaných osob na myslivecké chatě na jihu země. Odmítl, že v souvislosti se zmíněnými setkáními spáchal trestný čin. Záznamy z odposlechů unikly do slovenských médií.

"Je to pravděpodobně poprvé v rámci Evropské unie, co oficiálně stát nechal sledovat a odposlouchávat lídra opoziční strany. Není horšího zločinu v demokracii, než likvidovat opozici prostřednictvím odposlechů," řekl Fico novinářům.

Podle listu Denník N Fico na jedné ze schůzek hovořil například o odsouzeném podnikateli Marianu Kočnerovi, který si odpykává dlouholetý trest vězení za padělání směnek a který také čelí obžalobě z objednání vraždy novináře Jána Kuciaka. Právník podle Denníku N řekl Ficovi, že Kočnera se dotklo video, které o něm nahrál místopředseda Směru-SD. Z jeho vyjádření dále vyplynulo, že Kočner kvůli tomu zvažoval spolupráci s policii. Fico reagoval slovy, že stranickému kolegovi domluví.

Portál Aktuality.sk zase uvedl, že někdejšího místopředsedu Ficovy strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) a bývalého ministra Roberta Kaliňáka právníci, kteří mají přístup k vyšetřovacím spisům, na zmíněné chatě zase připravovali na policejní výslech. Prokuratura informovala, že takový postup by mohl být kvalifikován jako manipulování se svědky a jako trestný čin maření spravedlnosti.

Fico si stěžoval také na způsob, kterým policie získala soudní souhlas s odposloucháváním zmíněné chaty včetně pořízení kamerových záznamů. Důvodem k monitorování prostor bylo podezření z pytláctví. Schůzek se účastnil i otec dalšího stíhaného podnikatele Norberta Bödöra, který je podezřelý kromě jiného z korupce či z toho, že měl přístup k údajům z policejních databází.

Únik zmíněných nahrávek do médií nechal prověřit generální prokurátor, příslušný vyšetřovatel zase v této souvislosti podal trestní oznámení.

Bývalý trojnásobný premiér Fico opakovaně zpochybňuje stíhání některých čelných představitelů úřadů a institucí z období, kdy byla jeho strana u moci. Vlnu zatýkání soudců a dalších pracovníků justice, někdejších čelných představitelů policie a dalších vysokých úředníků zažilo Slovensko po loňských volbách, ve kterých Směr-SD utrpěl porážku a následně odešel do opozice.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je pátek 3. prosince 2021

Očekáváme v 21:00 -1°C

Celá předpověď