Fiala podporuje snahu Ukrajiny o vstup do EU, jsme v nestandardní situaci, uvedl

foto Ilustrační foto - Premiér Petr Fiala na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády, 25. února 2022 v Praze.

Praha - Předseda vlády Petr Fiala (ODS) podporuje snahu Ukrajiny o vstup do Evropské unie. Uvedl to na dotaz ČTK. Je podle něj třeba dát jasně najevo, že Ukrajina je vítána v evropském společenství demokratických zemí. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle ukrajinských médií podepsal žádost o přijetí své země do EU na základě nové speciální procedury. Pátý den jeho země čelí vojenskému ataku ze strany Ruska. Také podle ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) Ukrajina svým konáním jasně dokázala, že patří do Evropy, a je potřeba zohlednit její komplikovanou situaci.

"Jsem sice příznivcem standardních procedur, ale my nyní nejsme ve standardní situaci," uvedl Fiala. "Musíme v tuto chvíli dát jasně najevo, že Ukrajina je vítána v evropském společenství demokratických zemí," sdělil ČTK.

Fiala později na tiskové konferenci doplnil, že cesta do EU je nesmírně dlouhá a složitá. "Tady a teď jde o to, abychom v této nestandardní situaci dali jasně najevo, že stojíme za Ukrajinou, že jsou nám ti lidé blízcí a chceme pro ně něco udělat," uvedl. Je rád, že pozitivně se k ukrajinskému záměru vyjádřily další země či unijní orgány. Podle Fialy je nyní nutné ukázat podanou ruku a otevřenou náruč. "Musí vědět, že jsou naši přátelé a že o ně stojíme," doplnil.

Ukrajina už roky usiluje o přijetí do Severoatlantické aliance a do EU, ale dosud nemá ani schválený plán kroků vedoucích k členství NATO, ani postavení kandidátské země Evropské unie.

"Podporuji snahu Ukrajiny o vstup do Evropské unie. Svým konáním Ukrajina jasně dokázala, že patří do Evropy. Samozřejmě nechci znevažovat standardní procesy přijetí zemí do EU, ale Ukrajina se nyní nachází v komplikované situaci, kterou je potřeba zohlednit," uvedl ve vyjádření pro ČTK šéf české diplomacie Lipavský.

Ukrajina v přímém přenosu dokazuje, že zastává a hájí evropské hodnoty, uvedl na twitteru vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). "Patří nejen do Evropy, ale také do EU. Unie by měla Ukrajině ihned nabídnout zvláštní status, jako má například Norsko," napsal.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je středa 6. července 2022

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď