Fiala: Odstranění části plotu u Českého domu v Moskvě nelze přejít mlčením

foto Premiér Petr Fiala a ministr vnitra Vít Rakušan vystoupili na tiskové konferenci po bilanční návštěvě premiéra na ministerstvu vnitra, 18. října 2022, Praha.

Praha/Moskva - Reakce České republiky na odstranění části plotu u Českého domu v Moskvě bude v souladu s mezinárodními zvyklostmi, řekl při dnešní návštěvě ministerstva vnitra premiér Petr Fiala (ODS). Kvůli ruskému kroku je v kontaktu s ministrem zahraničních věcí Janem Lipavským (Piráti). Podle Fialy nelze postup ruských úřadů přejít mlčením a považovat ho za něco přirozeného. Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová odmítla, že by měl případ jakékoliv politické pozadí.

Fotogalerie

Česká televize v pondělí informovala, že ruské úřady nechaly u Českého domu v Moskvě odstranit část plotu, stavba podle nich nebyla povolená. Ministerstvo zahraničí to považuje za závažné narušení majetku. Český dům nyní funguje pouze v udržovacím režimu. ČR ho uzavřela na začátku března, důvodem byla agrese Ruska vůči Ukrajině a bezpečnost českých občanů v Rusku.

Fiala dnes novinářům řekl, že je s Lipavským v kontaktu. "Reakce ČR bude v souladu s mezinárodními zvyklostmi a v rámci české diplomacie, dál bych to nekomentoval. Není to samozřejmě akt, který bychom mohli přejít jen mlčením a mohli považovat za něco přirozeného. Tak to určitě není a ČR na to přiměřenými prostředky odpoví," uvedl.

Pracovníci správy tverské městské části v pondělí dopoledne odstranili od Českého domu celkem 19 metrů plotu. Podle Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích je majetek Českého domu nedílnou součástí českého velvyslanectví v Rusku.

"Incidentem se zabýváme, jde o nepřijatelný zásah do českého majetku v Moskvě. Budeme s ruskou stranou komunikovat a protestovat přes diplomatické kanály," uvedl dnes pro ČTK Lipavský.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Zacharovová dnes podle agentury TASS uvedla, že za postupem moskevských úřadů není třeba hledat politiku. O demontáži plotu podle ní bylo rozhodnuto poté, co městský úřad obdržel "řadu stížností" Moskvanů ohledně "nezákonného záboru části pozemku Českým domem". Upozornila také, že Český dům nemá diplomatický status.

Rozsáhlý komplex Českého domu v Moskvě je asi půl kilometru od českého velvyslanectví a 2,5 kilometru od Rudého náměstí a Kremlu a je největším areálem ve vlastnictví České republiky v zahraničí. Dokončený byl v roce 1986. Z 50 bytů jsou nyní obsazeny pouze dva. Na chod domu podle ČT dohlíží tři čeští a čtyři ruští pracovníci.

Fiala: Vnitro zvládlo příliv Ukrajinců i včasně zasáhlo proti migraci ze Sýrie

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je neděle 4. prosince 2022

Očekáváme v 9:00 4°C

Celá předpověď