Fiala: Návrh zákona o přeměnách společností je obecný, necílí na ČEZ

foto Sídlo společnosti ČEZ v Duhové ulici v Praze.

Olomouc - Návrh zákona o přeměnách obchodních společností je podle premiéra Petra Fialy (ODS) obecnou úpravou. Není zacílen na konkrétní firmu, vztahuje se na všechny obchodní společnosti, řekl dnes ČTK Fiala na sněmu Svazu měst a obcí ČR v Olomouci. Zároveň ale podotkl, že vláda se netají snahou posílit kontrolu nad energetickou infrastrukturou. Předseda vlády tak komentoval situaci, kdy akcie polostátní společnosti ČEZ se poté, co předlohu ve středu schválila vláda, na burze výrazně propadly. Pokles akcií ČEZ je podle analytiků reakcí právě na tento legislativní návrh, který podle nich otevírá cestu k rozdělení této klíčové polostátní firmy na plně státní a soukromou část.

"Vládní návrh zákona vlastně nemá konkrétní směřování. Je to obecná úprava, která se týká všech společností daného typu. A je to obecná úprava, která vlastně srovnává tu situaci u nás se situací ve zbytku Evropy," uvedl Fiala. Podle vládního návrhu by místo dosud potřebných 90 procent hlasů všech akcionářů mělo nově pro rozdělení firem stačit 75 procent hlasů akcionářů přítomných na valné hromadě. Pro její usnášeníschopnost by navíc stačilo jen zastoupení dvou třetin základního kapitálu. Premiér zdůraznil, že to jsou hranice běžně používané v Evropě. "To, co bylo u nás dosud, je v Evropě naprosto neobvyklé a vlastně ojedinělé. Čili je to obecný předpis, který se obecně vztahuje na všechny a ne pouze na jednu společnost," dodal.

Vláda má podle premiéra ambici posílit kontrolu státu nad energetickou infrastrukturou, což se ukázalo být důležité v době nedávné energetické krize. "Převzali jsme vládu ve chvíli, kdy byl stát energeticky nezabezpečen," řekl Fiala, podle kterého se jeho vládě po výpadku dodávek z Ruska postupně podařilo zajistit náhradní dodávky plynu a ropy. Dodal, že stát musí zajistit dostatek energie za přijatelné ceny. Zmínil například stavbu nového bloku jaderné elektrárny Dukovany.

Akcie ČEZ na pražské burze dnes dopoledne dál prudce klesaly, krátce po 11:00 ztrácely víc než pět procent a jejich cena se po dvou měsících dostala pod 1000 korun. Dolů tak táhnou celou burzu, index PX byl necelou hodinu před polednem proti čtvrtečnímu závěru níže o 0,73 procenta na 1306,65 bodu. Před 14:00 se propad akcií ČEZ zmírnil, když oslabovaly o zhruba tři procenta a pohybovaly se kolem 1020 Kč.

Stát nyní drží zhruba 70 procent akcií ČEZ. O rozdělení firmy v minulosti mluvil Fiala jako o jedné z možností restrukturalizace podniku cílené k tomu, aby stát získal kontrolu nad energetickou infrastrukturou.

Analytik XTB Štěpán Hájek míní, že důvěra zahraničních i domácích investorů je výrazně otřesena a nejistota, která obklopuje další politický vývoj, může akcie ČEZ srazit blíže k 900 Kč. Pokud vláda bude přemýšlet i nad samotnou cenou akcií, měla by citlivěji komunikovat další kroky. Takový pocit z ní ale za jejího dosavadního fungování nemám, řekl ČTK Hájek. Začátkem příštího týdne proto očekává další propad cen akcií.

Cenné papíry firmy tak za týden přišly o zhruba 130 miliard korun tržní hodnoty, upozornil hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. "ČEZ těžce krvácí i dnes. Důvodem je zjevná snaha vlády de facto vytěsnit menšinové akcionáře za pro ně ne až tak výhodných podmínek," doplnil Kovanda.

Schválené snížení kvora pro hlasování o rozdělení společnosti zafungovalo jako poklesový katalyzátor, míní Tomáš Pfeiler ze společnosti Cyrrus. Tento krok podle něj znamená, že vláda nebude muset za vykoupení akcionářů nabídnout silně atraktivní prémii proti tržním cenám.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je neděle 28. května 2023

Očekáváme v 9:00 19°C

Celá předpověď