Festivalové stany na Oktoberfestu mají důmyslné systémy pivovodů

foto O přívod piva k výčepům se na mnichovském Oktoberfestu v obřích stanech stará důmyslný potrubní systém. Díky tomu má výčep ve festivalovém stanu Bräurosl (na snímku z 20. září 2022) kapacitu až 1200 tupláků piva za hodinu.

Mnichov - Trojici tanků, z nichž každý uchovává 280 hektolitrů piva, tedy 28.000 tupláků, označuje Christian Höflinger za srdce oktoberfestového velkostanu Bräurosl. Höflinger z mnichovského pivovaru Hacker-Pschorr po celý den kontroluje rozvody, které přivádějí pivo do výčepů ve stanu. Bez správné teploty, chuti a dostatku piva by byl mnichovský Oktoberfest totiž nemyslitelný.

"Máme na louce nejnovější zařízení," říká zahraničním novinářům Höflinger, který pro mnichovský svátek piva použil tradiční označení louka podle dějiště festivalu - Tereziánské louky. Nejnovější systém rozvodu piva má podle Höflingera Bräurosl, a to i díky tomu, že letos byl stan postaven ve zcela nové podobě.

Srdce stanu, tedy místnost s pivními tanky, je v Bräurosl napojeno na potrubní vedení, což je možné přirovnat k tepnám. "Je to okružní rozvod. Díky němu dostaneme do výčepů tolik piva, kolik potřebujeme. Na výčep počítáme s hodinovou kapacitou 1000 až 1200 litrů piva, které může výčepní z rozvodů načepovat," vysvětluje Höflinger.

Okružní rozvod má několik výhod, jednou z nich jsou centrální uskladnění piva a záruka, že kvalita piva je v celém stanu stejná. Výčepy tak již nemají samostatné pivní tanky, ale jsou napojeny na okružní vedení. "To má asi 230 metrů a neustále je v něm asi 20 hektolitrů," říká Höflinger. V případě Bräurosl je potrubí okružního rozvodu izolováno vakuem. "Díky tomu se trubky nerosí," poznamenává. Aby svá slova potvrdil, ukazuje novinářům místo, kde se výčepy na okružní vedení napojují. Na odbočce již trubky izolované vakuem nejsou, takže je na nich patrná kondenzace.

Teploměr na přívodním potrubí k výčepu ukazuje během odpoledne kolísání teploty mezi 3,5 až čtyřmi stupni Celsia. Teplota závisí na rychlosti čepování piva. S rostoucí spotřebou je teplota nižší, neboť pivo nemá v rozvodech čas se ohřát. Nejchladnější je tak pivo na výčepech večer, kdy je spotřeba nejvyšší. "Když večer výčepy obcházím, tak má pivo v mázu dva stupně Celsia," říká. Takto studené pivo ale návštěvníci na stůl nedostávají, protože se po načepování přirozeně ohřeje na zhruba čtyři až šest stupňů.

Nízká teplota piva je podle Höflingera výhodná, neboť umožňuje jeho rychlé čepování. "A teplota od čtyř stupňů Celsia je již pro hosty příjemná, protože je už možné vnímat chuť piva," poznamenává.

Ještě studenější je pivo v tancích. "Trojici tanků každý den plníme pivem, které má asi minus jeden stupeň Celsia. Pivo nezamrzne díky obsahu alkoholu a protože je pod tlakem," uvádí Höflinger. Cisterny s pivem ke stanu Bräurosl přijíždějí po jedné hodině v noci. Přes den totiž doplňovat zásoby nelze, neboť areál Oktoberfestu je plný návštěvníků.

Obdobným systémem jako Bräurosl se mohou pochlubit i některé další stany. Zatímco Bräurosl má okružní potrubí uloženo pod balkony, nedaleký stan pivovaru Paulaner má rozvody metr pod zemí. Tento stan byl na Tereziánské louce prvním, který k takovému podzemnímu řešení přistoupil.

Zajímavostí festivalu je nejen důmyslný systém pivovodů, ale také pivo samotné. Privilegium čepovat pivo na Tereziánské louce totiž má jen šestice tradičních mnichovských pivovarů, kterými jsou Augustiner, Hacker-Pschorr, Hofbräu, Löwenbräu, Paulaner a Spaten. Pivo navíc není jen tak ledajaké. Pivovary ho vaří speciálně pro tuto příležitost a ve shodě s nařízením musí mít nejméně 13,5 procenta extraktu v původní mladině. Výsledné pivo s obsahem alkoholu i přes šest procent je tak silnější než třeba české ležáky.

Kvalita piva je ale jen půlkou úspěchu, jak se právě Bräurosl tento týden přesvědčil. Neméně důležitá je ve stanu pohoda a nálada, kterou s chutí piva spoluutvářejí kapely. Hostinský Peter Reichert, který stan nově provozuje, vsadil na tradiční dechovku kapelníka Josefa Menzela. Kapela se ale držela starobavorského repertoáru a k nelibosti hostů odmítala hrát večírkové hity, což vyústilo v nezvykle silnou kritiku. Spor, do kterého se vložil i šéf Oktoberfestu Clemens Baumgärtner, skončil ve středu výměnou kapely. Dechovka je ve stanu přes den, večer už zní moderní písně, což se ale zase nelíbí zastáncům tradiční hudby. Nejčtenější německý deník Bild celou nepříjemnou událost, která se dostala na titulní stránky německých médií, označil jako stanotřesení.

To, že lidé osvědčené šlágry k dosažení té správné nálady vyžadují, je ve stanech očividné. Ještě před začátkem Oktoberfestu se diskutovalo o zákazu písně Layla kvůli jejímu sexistickému podtextu, protože text je jakousi oslavou bordelmamá Layly. Zařazení této skladby je ale zaručeným způsobem, jak uvést publikum do varu. Jakmile se píseň rozezní, návštěvníci vyskakují na lavice a jedním hlasem s kapelou zpívají. "Krásná Layla, kočka Layla, mrcha Layla, naše Layla, milujeme tě La-La-La-La-La-La-La-Laylo," zní refrén. Při něm si mnozí mohou položit otázku, zda je dřevěná konstrukce stanu dostatečně odolná, aby burácení a poskakování davu s tuplákem v ruce vydržela.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je středa 22. března 2023

Očekáváme v 9:00 13°C

Celá předpověď