Festival Muzea autíček v Přísece připomněl hračky dnešních rodičů

foto Druhý ročník rodinného festivalu Přísekohraní, který 4. srpna 2018 představil návštěvníkům některé české hračky, se uskutečnil v Muzeu autíček v Přísece u Jihlavy. K vidění byla i česká šlapací autíčka.

Příseka (Jihlavsko) - Festival Přísekohraní v Muzeu autíček na Jihlavsku dětem připomněl hračky jejich rodičů. Na trávníku a ve stanech před zámečkem, v němž muzeum sídlí, si mohly pohrát s plastovými igráčky, plechovým traktorem na klíček, šlapacími autíčky nebo si svou hračku sestavit samy. Vítané ochlazení v horkém dnu nabízely zámecké prostory s novou expozicí pěti desítek modelů aut, ve kterých v minulém století jezdili významní čeští i světoví státníci nebo papežové.

Druhý ročník rodinného festivalu Přísekohraní, který 4. srpna 2018 představil návštěvníkům některé české hračky, se uskutečnil v Muzeu autíček v Přísece u Jihlavy. Vyvrcholením akce byl pokus o překonání rekordu s nejdelším řetězem z céček v ČR. Přísekohraní se konalo podruhé. Delší tradici má na Vysočině festival Hračkobraní zaměřený na hračky z přírodních materiálů, minulý měsíc se v Kamenici nad Lipou konal jeho třináctý ročník.

"Hledali jsme další místo, které by korespondovalo s naším posláním. To znamená rozšířit povědomí o české výrobě," řekla ČTK Natálie Richterová z organizující společnosti Česká hračka ke vzniku akce v Přísece. Uvedla, že řada domácích výrobců sice zanikla, ale mnoho nových vzniklo. Pořád se vyrábějí i některé "retrohračky", mimo jiné plastové figurky igráčků vytvořené před více než 40 lety. Přísekohraní představilo i nové druhy hraček.

Druhý ročník rodinného festivalu Přísekohraní, který 4. srpna 2018 představil návštěvníkům některé české hračky, se uskutečnil v Muzeu autíček v Přísece u Jihlavy. Muzeum autíček bylo v zrekonstruovaném zámečku Příseka nedaleko Jihlavy otevřeno v říjnu 2015. Vybudovala ho pražská firma Abrex, která vyrábí modely aut. Výstava autíček se pořád rozrůstá. "Dneska už jsme asi na 10.500 exponátech," řekl ředitel muzea Robert Švec.

Druhý ročník rodinného festivalu Přísekohraní, který 4. srpna 2018 představil návštěvníkům některé české hračky, se uskutečnil v Muzeu autíček v Přísece u Jihlavy. Součástí byla i výstava modelů prezidentských aut a papamobilů. Kromě kompletního archivu za dvě desetiletí výroby Abrexu jsou v Přísece vystaveny domácí a zahraniční hračky s datem výroby od roku 1900 do roku 1991. "Jde i o nákladní auta, letadla, panenky a pokojíčky, různé deskové hry," uvedl Švec. Ve vitrínách lze vidět i unikátní exponáty se sběratelskou hodnotou v řádu desetitisíců. "Mezi nimi jsou prototypy a hračky, které byly vyrobené pouze v jednom kusu," řekl ředitel. Loňská návštěvnost muzea převýšila 10.000 lidí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je čtvrtek 27. června 2019

Očekáváme v 9:00 26°C

Celá předpověď