Festival Blues Alive vzdal poctu Janu Spálenému, který oslaví 80. narozeniny

foto Pocta Janu Spálenému k 80. narozeninám na 26. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Blues Alive, 19. listopadu 2022, Šumperk. Jan Spálený a ASPM.

Šumperk - Šumperský festival Blues Alive dnes vzdal poctu Janu Spálenému, všestrannému hudebníkovi, jenž 4. prosince oslaví 80. narozeniny. Jeho písně odpoledne zazněly nejprve v podání mladších muzikantů a zpěváků, poté v autorské interpretaci. Naslouchal zaplněný sál šumperského Domu kultury.

Fotogalerie

Spálený publiku, které jej nechtělo pustit z pódia, řekl, že slavit 80 není žádná zvláštní radost, protože člověk si uvědomuje nelítostné plynutí času. S hudbou ale ještě končit nechce. "Chtěl bych, aby to ještě chvíli trvalo. Pořád mě to baví," řekl.

Poctu Spálenému otevřela skupina Blue Shadows kolem producenta Petra Ostrouchova. U mikrofonu se střídali zpěváci různých generací i žánrů. Například Martin Kyšperský z kapely Květy si vybral Spáleného píseň Asi v tom bude nějakej háček. "Slyšel jsem ji snad tisíckrát," uvedl.

Zpívali také Michal Němec, Martina Trchová nebo bluesmani Jan Fic a Jan Švihálek. Ukázali, že Spáleného melodie a mnohdy osobní texty fungují i po několika dekádách a v rockovějším hávu.

Poté nastoupil Spálený s kapelou ASPM, se kterou vystupuje od 80. let a která má spíše jazzové obsazení s vibrafonem, trubkou a tubou. Zazpíval například písně Myslím teď na tebe, moje milovaná, Zlatý zuby zebou, Někdy se jdu opít nebo Mezi břehy.

Nakonec dostal od pořadatelů dort. "Jan Spálený mi výrazným způsobem změnil život. První blues, které jsem v životě slyšel a o kterém jsem věděl, že je to blues, bylo, když s Petrem Kalandrou hráli v Lucerně Špitál u svatýho Jakuba. Od té doby se to se mnou táhne," uvedl dramaturg Blues Alive Ondřej Bezr.

Jan Spálený, starší bratr zpěváka Petra Spáleného, se hudbě věnuje celý život v různých rolích - jako instrumentalista, skladatel, textař, hudební režisér a dramaturg. Hrál různé žánry, na svém webu se prezentuje jako "tatínek jedné z živých podob českého blues".

Festival Blues Alive začal ve čtvrtek. Skončí v noci na neděli.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pátek 9. prosince 2022

Očekáváme v 19:00 1°C

Celá předpověď