Feri rezignuje na poslanecký mandát, nezúčastní se voleb

foto Poslanec TOP 09 Dominik Feri (na snímku 24. října 2017).

Praha - Poslanec TOP 09 Dominik Feri rezignuje kvůli obviněním několika žen z nevhodného sexuálního chování na poslanecký mandát. Nezúčastní se také říjnových sněmovních voleb, ve kterých měl kandidovat na čtvrtém místě pražské kandidátky koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL). Feri to dnes uvedl v prohlášení zaslaném ČTK. Už předtím odmítl tvrzení, že se dopustil sexuálního násilí. Proti nařčením se bude bránit u soudu. První náhradnicí za Feriho do Sněmovny je podle výsledků voleb v roce 2017 filmová dokumentaristka Olga Sommerová.

"Vždy jsem si přál politiku jinou, založenou na osobní odpovědnosti. Nyní chci jít sám příkladem. Rezignuji na mandát poslance a nebudu se účastnit podzimních voleb. Nechci, aby lživé a manipulativní články v médiích poškozovaly mé nejbližší okolí ani mé kolegy. Bránit se proti nim budu soudní cestou. Byla pro mě mimořádná čest sloužit a být vaším poslancem," uvedl Feri.

Deník N dnes společně se serverem Alarm zveřejnil svědectví několika žen, některé z nich tvrdí, že s nimi Feri měl sex, i když to výslovně odmítly. Další se svěřily, že se z nich snažil vylákat nahé fotografie či je veřejně dehonestoval. Politik už v dřívější reakci odmítl to, že se dopustil sexuálního násilí, omluvil se ale za "nevhodné" či "nepatřičné" chování v některých situacích. Tvrzeními v článku se zabývá také policie.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová na twitteru uvedla, že Feriho považuje za svého přítele a věří tomu, že očistí své jméno. "Pro politiky však platí presumpce viny a já osobně po tom vždy volala. Chci proto poděkovat za jeho rozhodnutí vzdát se mandátu poslance a nekandidovat v nadcházejících volbách," dodala předsedkyně.

Politici Spolu oceňují Feriho rezignaci, ČSSD je k případu kritická

Rozhodnutí poslance TOP 09 Dominika Feriho rezignovat na mandát kvůli obvinění z nevhodného sexuálního chování, ocenili někteří představitelé koalice Spolu, která sdružuje kromě TOP 09 ještě lidovce a ODS. Naopak ministři ČSSD Jana Maláčová a Jakub Kulhánek na Feriho případ reagovali na sociálních sítích kriticky. Podle Maláčové kauza zapadá do schématu jednání TOP 09. Feri dnes vpodvečer oznámil rezignaci na poslanecký mandát. Nezúčastní se také říjnových sněmovních voleb, ve kterých měl kandidovat na čtvrtém místě pražské kandidátky koalice Spolu.

Rozhodnutí ocenil předseda lidovců Marian Jurečka. Feri tak podle Jurečky dává prostor prošetřit vznesená obvinění. Vyšetřování ať prokáže, kde je pravda," uvedl předseda lidovců na twitteru.

Respekt k Feriho rozhodnutí vyjádřil také Jurečkův stranický kolega, poslanec Marek Výborný. "Takto vypadá politická kultura v podání koalice Spolu," napsal Výborný.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová na twitteru uvedla, že Feriho považuje za svého přítele a věří tomu, že očistí své jméno. "Pro politiky však platí presumpce viny a já osobně po tom vždy volala. Chci proto poděkovat za jeho rozhodnutí vzdát se mandátu poslance a nekandidovat v nadcházejících volbách," dodala předsedkyně.

Feriho rozhodnutí ocenil také spoluzakladatel a někdejší předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Považuje ho za jasné a nevyhýbavé přijetí odpovědnosti. "Žádné 'kňučení' o okopávání kotníků či o špinavé kampani," ocenil Kalousek na twitteru. Ferimu popřál hodně štěstí.

Výrazně kritičtější postoj zaujala ještě před oznámením Feriho rezignace ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). "Jestli jsou pravdivé výpovědi o chování poslance Feriho, pak to bohužel zapadá do schématu jednání TOP 09. Reálné činy jsou přesným opakem líbivých slov," uvedla ministryně na twitteru.

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek uvedl, že jako otec malé dcery doufá v to, že až vyroste, nepotká na večírku nikoho, jako je Feri. "A neuvidí ho ani v TV jako politika," napsal Kulhánek. Dodal, že neví, zda Feri svým jednáním porušil zákon, ale podle jeho reakcí je zřejmé, že se k ženám opakovaně zachoval dost ohavně, domnívá se Kulhánek.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je středa 1. prosince 2021

Očekáváme v 21:00 7°C

Celá předpověď