Fed naznačil, že plánuje začít zvyšovat základní úrok v březnu

foto Sídlo americké centrální banky (Fed). Ilustrační foto.

Washington - Centrální banka USA (Fed) naznačila, že by mohla začít zvyšovat svoji základní úrokovou sazbu již v březnu. To je významná změna politiky nízkých úrokových sazeb z doby pandemie, která podpořila najímání nových zaměstnanců a ekonomický růst, ale také přispěla k vysoké inflaci. Měnový výbor Fedu v prohlášení zveřejněném na závěr dvoudenního zasedání také potvrdil, že v březnu ukončí nákup dluhopisů.

Základní úroková sazba v USA se od vypuknutí pandemie v březnu 2020 pohybuje blízko nuly.

Vzhledem k tomu, že vysoká inflace tlačí na spotřebitele a firmy a nezaměstnanost neustále klesá, hodlá Fed v březnu postupně ukončit měsíční nákupy dluhopisů, které měly snížit dlouhodobé sazby. Později v letošním roce pak začne snižovat své obrovské zásoby státních a hypotečních dluhopisů. Dohromady tyto kroky představují dramatický obrat od politiky velmi nízkých sazeb, kterou Fed zavedl v době pandemické recese.

Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci prohlásil, že bankéři se přiklánějí ke zvýšení úrokových sazeb na příštím zasedání v polovině března. Dodal ale, že banka zatím přesně neurčila trajektorii budoucího zvyšování úrokových sazeb a není možně "přesně" předpovědět, jaká bude cesta zpřísňování měnové politiky.

Kroky Fedu pravděpodobně zdraží širokou škálu půjček - od hypoték a kreditních karet po úvěry na auta a podnikové úvěry. Tyto vyšší výpůjční náklady by zase mohly zpomalit spotřebitelské výdaje. Nejvážnějším rizikem je, že ukončení politiky nízkých sazeb, které po léta podporovaly ekonomiku a finanční trhy, by mohlo vyvolat další recesi, uvedla agentura AP.

Fed v prohlášení upozornil na nedávný "solidní" růst počtu pracovních míst, který pokračoval i v době, kdy se objevila nová varianta koronaviru omikron a kdy počty nově nakažených stouply na rekordní úroveň. Fed se sice přestal snažit odhadnout, kdy by se mohla začít snižovat inflace, v prohlášení ale uvádí, že bankéři nadále očekávají, že zlepšení v globálních dodavatelských řetězcích zmírní tempo růstu spotřebitelských cen.

"Nerovnováha nabídky a poptávky související s pandemií a opětovným otevřením ekonomiky nadále přispívá ke zvýšené úrovni inflace," uvedl Fed. Inflace stoupla na sedm procent, což je nejvyšší tempo od 80. let a daleko od dvouprocentního cíle Fedu.

Americké akcie, které na počátku roku klesaly kvůli nejistotě, jak rychle bude Fed postupovat ve změně své politiky nízkých sazeb, aby zpomalil inflaci, šly dnes nahoru. Index S&P 500 v reakci na oznámení stoupl o více než dvě procenta a Nasdaq o 3,3 procenta. Zvýšily se i výnosy státních dluhopisů s delší splatností a dolar si udržel mírné zisky vůči koši měn, uvedla agentura Reuters.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je čtvrtek 19. května 2022

Očekáváme v 19:00 23°C

Celá předpověď