Facebook vyvíjí novou kryptoměnu: máme se nač těšit?

Facebook již přes rok skupuje finanční firmy a online obchodníky. Nyní je jasné proč – kvůli svému projektu s kódovým označením Project Libra. Jde o vývoj nové kryptoměny, kterou si uživatelé budou moci posílat po síti Facebook a také s ní platit za zboží a služby jak na Facebooku, tak po celém internetu. Novou kryptoměnu mají podpořit velcí finanční investoři. Nové kryptopeníze také údajně budou moci získávat uživatelé Facebooku jako odměnu za své aktivity na něm.

Tato zpráva byla zveřejněna tak před měsícem v USA a vyvolala vlnu zděšení mezi mými známými z různých zemí. Podle mého oprávněně – spojení anonymní technologie blockchainů a faktu, že obrovské množství v řádech pravděpodobně stovek milionů účtů na Facebooku jsou pro falešné, neexistující identity, jak opakovaně přiznává sám Mark Zuckerberg, zní opravdu jako z nějakého nového Jamese Bonda o magnátovi, hodlajícím ovládnout svět.

Uvidíme, zda se Zuckerbergovi jeho záměr podaří, navzdory rostoucí nedůvěře lidí v jeho firmu a rostoucí snaze řady států včetně EU vliv Facebooku omezit. Opravdu nyní nevím na koho si vsadit. Jsem bytostným optimistou, avšak Facebook je dnes již možná silnější než jakýkoliv světový regulátor. Stále klesající důvěra lidí v toto impérium bez hranic bude možná rozhodující – uvidíme.

Mne na této sci-fi novince zaujal jeden lidský příběh. Zdá se, že Mark Zuckerberg nosil náznak myšlenky na Facebook v hlavě již od dospívání. Nicméně rozhodující nápad, kamínek do mozaiky dostal až během studií na Harvardu od bratrů Tylera a Camerona Winklevossových. Bratři si vlastně od něj objednali vývoj něčeho jako Facebook – Zuckerberg zakázku nesplnil a místo toho vyvinul – Facebook. Bratři Winklevossovi se s Zuckerbergem soudili a nakonec docílili mimosoudního vyrovnání – tedy v podstatě uspěli – Zuckerberg jim vyplatil několik desítek miliónů USD. O této epizodě možná někteří z vás viděli film.

To, co ve filmu nebylo, je, že bratři použili vzápětí část z vyrovnání od Zuckerberga – konkrétně 11 milionů USD, pro investici do tehdy zcela nové podivnosti, první kryptoměny bitcoinů. Stali se z nich tím pádem úplně největší investoři do bitcoinů, jejich investice v roce 2013 znamenala, že byli držiteli tehdy 1% všech bitcoinů na světě! V průběhu doby se z jejich 11 milionů USD stala díky bitcoinům víc než miliarda, možná několik milliard USD. Paradoxně tedy na svém nápadu Facebooku, který jim Zuckerberg vyfouknul, vydělali jen o několik málo milliard USD méně než Mark Zuckerberg.

No – a nyní zdá se začíná další dějství jejich story – nová kryptoměna Facebooku asi může ohrozit i první a dosud nepokořitelnou kryptoměnu – bitcoin. Bude po ní tak velká sháňka potom, co Zuckerberg začne vydávat své nové kryptomince?

Jak napsal Boris Pasternak ve svém románu Doktor Živago, člověk by měl vždycky zdravit lidi, se kterými se setkává – pravděpodobně je bude potkávat víckrát za život...

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je úterý 22. září 2020

Očekáváme v 19:00 22°C

Celá předpověď