Experti: Druhá prezidentská debata nemá vítěze, Drahoš se zlepšil

foto Prezidentští kandidáti Miloš Zeman (druhý zprava) a Jiří Drahoš (druhý zleva) se setkali 25. ledna v Praze v poslední televizní debatě před druhým kolem prezidentských voleb. Vlevo po skončení debaty je moderátorka Světlana Witowská.

Praha - Jiří Drahoš byl v druhé prezidentské debatě útočnější, Miloš Zeman se i díky formátu diskuse dostal pod tlak, ohodnotili dnešní duel uchazečů o Hrad odborníci. Přesvědčení stoupenci jednotlivých kandidátů zřejmě názor nezměnili. Politolog Daniel Kunštát soudí, že nerozhodnuté voliče mohl zaujmout Drahoš, který byl ve srovnání se Zemanem důstojný a svěží. Alžběta Králová z Institutu politického marketingu (IPM) ČTK řekla, že v souboji nebyl nikdo poražen. Zeman se podle ní přizpůsobil serióznímu formátu debaty. Někteří politici v prvních ohlasech na twitteru chválí moderátorku České televize Světlanu Witowskou za způsob vedení debaty.

"Jiří Drahoš působil nesrovnatelně přesvědčivěji než v předešlé diskusi, což ale neznamená, že zapůsobil na voliče Miloše Zemana," ohodnotil druhý střet Zemana a Drahoše Kunštát. "Neutrální, nerozhodnutý volič musel vidět, že Drahoš vystupoval jako mnohem důstojnější a svěží," poznamenal.

Podle Králové Drahoš v debatě obstál a poučil se z chyb, které provázely jeho vystoupení v úterní diskusi na TV Prima. "Drahoš svůj projev zjednodušil a podával ho mnohem srozumitelněji. Důležité je, že se mu podařilo narušit Zemanovu pozici nedostižného rétora, se kterým se nezkušený Drahoš nemůže měřit," uvedla.

Stávající prezident ve srovnání s předchozím duelem ubral na útočnosti. "Přizpůsobil se serióznímu stylu debaty a omezil agresivní výpady. Díky svým politickým zkušenostem dominoval v teoretických tématech," ohodnotila Zemanovo vystoupení Králová.

Kunštát i Králová se shodli v tom, že ačkoliv Drahoš nemá s politickými debatami mnoho zkušeností, Zeman v duelu překvapivě nedominoval. "Nepodařilo se mu Drahoše nijak významně poškodit, což pro něj byl jistě jeden z cílů debaty. Postupem času na něm také byla viditelná značná únava," míní Králová. "Působil unaveně a defenzivně, což je trochu paradoxní vzhledem k tomu, jakého měl proti sobě soupeře," řekl o Zemanovi Kunštát.

Vyznění debaty vysílané Českou televizí podle obou odborníků ovlivnil formát, který se výrazně lišil od pojetí televize Prima. V sále byl jen omezený počet diváků, kteří kandidáty nerušili hlasitými projevy, a byl tak větší prostor pro názorové střety. Profesionální výkon podle nich podala také moderátorka Světlana Witowská.

"V komerčních televizích Miloši Zemanovi vyhovovala témata i moderátoři, kteří mu často nahrávali na smeč. Dnes zdaleka nepůsobil tak přesvědčivě," podotkl Kunštát. "Ukázalo se, že když Zeman čelí otázkám, která se snaží cílit na slabá místa, tak zdaleka není tak silným soupeřem," dodal.  

Politoložka Vladimíra Dvořáková v ČT uvedla, že vítěze debaty určí voliči. Rozhodnou se podle ní podle toho, jestli chtějí spíše výrazného silného prezidenta, nebo prezidenta moderátora.

Někteří politici chválí Witowskou, Foldyna ocenil Zemana

Prezidentští kandidáti Miloš Zeman (vpravo) a Jiří Drahoš se setkali 25. ledna 2018 v Praze před druhým kolem prezidentských voleb v poslední televizní debatě, kterou Česká televize vysílala z Rudolfina. Vlevo je moderátorka Světlana Witowská. Někteří politici v prvních ohlasech na twitteru chválí moderátorku České televize  Witowskou za způsob vedení předvolební debaty mezi Zemanem a Drahošem. Podle nich se ukázal význam, jaký mají veřejnoprávní média. Lidovci a TOP 09 oceňují Drahošův výkon v debatě, obě strany ho před druhým kolem podpořily. Zemana naopak ocenil poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna, který ho dlouhodobě podporuje. Podle předsedy SPD Tomia Okamury nemůže k posouzení toho, kdo je přesvědčivější, posloužit pouze debata v ČT.

"Jestli si můžeme odnést z dnešní debaty prezidentských kandidátů něco navíc, tak je to jasná ukázka proč potřebujeme nezávislou veřejnoprávní televizi. Kvalitní službu veřejnosti, profesionální žurnalistiku. Važme si jí a braňme ji před útoky všech destrukčních snah," uvedla místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Kladně hodnotí způsob vedení debaty také bývalý tajemník vlády pro evropské záležitosti Tomáš Prouza (ČSSD). "?Výborně připravená, důrazná a korektní Světlana Witowská. Takto mají vypadat klíčové politické debaty. Díky za to!" napsal.

"Ze tří diskutujících v Rudolfinu byla bezkonkurenčně nejlepší Světlana Witowská. Z těch dvou pánů mi bylo dost smutno... Volím Drahoše," napsal předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

"?Konečně prezidentská debata, jak má vypadat. V zásadě kultivovaná z obou stran. Můj názor změnit nemohla, ale věřím, že nerozhodnutým ukázala, že Jiří Drahoš bude prezidentem s názorem, který budu hájit naše zájmy a bude ctít demokratické hodnoty," uvedl poslanec KDU-ČSL Marek Výborný. "?Děkuji za televizní debatu, Drahoš prokázal, že na to má," uvedla europoslankyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová.

"Debata byla jako šachová partie. Pan Drahoš vsadil všechno na agresivitu a mimiku pohrdavosti. Pan prezident prokázal profesionalitu státníka, který ví, o čem mluví," řekl ČTK Foldyna.

Podle Okamury, jehož hnutí podpořilo před volbami Zemana, byl současný prezident v ČT v nepřátelském prostředí a jedna debata nemůže posloužit v posouzení, kdo byl přesvědčivější. "Volba prezidenta musí být podložená především dosavadní prací kandidáta pro občany, pro republiku a sílou osobnosti - a tady je to sto k nule v neprospěch kandidáta Drahoše," řekl ČTK.

Poslanec Evropského parlamentu Petr Ježek zase na twitteru zpochybnil rétorické schopnosti úřadujícího prezidenta. "?Kde se vzal ten mýtus Zemana jako Cicera?" napsal europoslanec, který se rozešel s hnutím ANO mimo jiné kvůli tomu, že vyzvalo své členy k volbě Zemana ve druhém kole hlasování.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

0°C

Dnes je pondělí 21. ledna 2019

Očekáváme v 21:00 -6°C

Celá předpověď