Expert: Postižení odběratelé Bohemia Energy si bez výjimky významně pohoršili

foto Firma Bohemia Energy, která 13. října 2021 oznámila ukončení činnosti, uzavřela své zákaznické centrum v Paláci Archa v Praze v ulici Na Poříčí. Na snímku je logo společnosti na uzavřené pobočce.

Praha - Postižení odběratelé Bohemia Energy si bez výjimky u nových dodavatelů významně pohoršili. Na trhu není produkt, který by se jen trochu blížil podmínkám, na které byli zákazníci zvyklí u Bohemia Energy. Na dnešní konferenci Institutu pro veřejnou diskusi to řekl analytik ENA a výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiří Gavor.

Na trhu je nyní podle něj obrovský rozptyl cen elektřiny, pohybují se zhruba od 2000 do 5000 Kč za megawatthodinu (MWh). Podobná situace je také u plynu a tepla. Současný trh s energiemi se podle něj ustálí až v lednu, kdy vstoupí v platnost nové produkty.

Jediné pozitivum ukončení činnosti skupiny Bohemia Energy je podle Gavora úspora úspěšných dodavatelů za akvizici nových zákazníků. Získání jednoho zákazníka běžně stojí firmu okolo 10.000 korun, dodavatelé energií tak podle Gavora celkově uspořili až deset miliard korun.

Skupina Bohemia Energy ukončila činnost v polovině října a kolem 900.000 jejích odběratelů si musí hledat nového dodavatele energií. Dosud největší uskupení alternativních dodavatelů energií v Česku to zdůvodnilo extrémním růstem energií na velkoobchodních trzích.

Například společnost ČEZ převzala v režimu dodavatele poslední instance (DPI) zhruba 374.000 bývalých klientů Bohemia Energy. Z režimu DPI již odešlo nebo alespoň zahájilo přechod po šesti týdnech 85 procent z nich. Místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani uvedl, že databáze klientů od Bohemia Energy je problematická, ČEZ tak zákazníky aktivně oslovuje například také pomocí SMS, e-maily, přes sociální sítě nebo skrz web ČEZ.

Problematickou databázi zmiňují i další dodavatelé. "Data byla v katastrofálním stavu, v 90 procentech chyběly veškeré kontaktní údaje," řekl místopředseda představenstva E.ON Jan Zápotočný. Zástupci E.ON i další energetické společnosti innogy se shodují, že někteří bývalí klienti Bohemia Energy jsou agresivní, současnou situaci svádí právě na dodavatele poslední instance. Například na pobočkách E.ON je nově přítomna ochranka.

Bohemia Energy se proti tvrzení o databázích kontaktů ohrazuje. "V souladu s pravidly GDPR jsme poskytli kontakty zákazníků pouze příslušným provozovatelům distribuční soustavy (PDS), a to na výzvu těchto PDS, ERÚ a ministerstva průmyslu a obchodu, a to ve výhradní souvislosti s přechodem našich bývalých zákazníků k dodavatelům poslední instance," řekla ČTK mluvčí Hana Novotná. Žádný z provozovatelů distribuční soustavy podle Novotné nesprávnost či neúplnost údajů nereklamoval, ani o tom firmu neinformoval.

Na současné situaci s drahou elektřinou se podle Gavora podílí řada faktorů, mimo jiné rostoucí ceny emisních povolenek, ale i snížené dodávky plynu z Ruska. Cyrani upozornil, že ceny elektřiny jsou více než o polovinu vyšší než předchozí maximum z roku 2008. Na konci listopadu činila cena elektřiny zhruba 143 eur (asi 3640 Kč) za megawatthodinu, předchozí maximum bylo na 90 eurech (2290 Kč) za MWh v roce 2008. V následujících letech by ale měla cena elektřiny klesat, dodal Cyrani.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je úterý 25. ledna 2022

Očekáváme v 15:00 3°C

Celá předpověď