Existuje “osobní” umělá inteligence?

Stále více čteme o umělé inteligenci (AI), o jejích úspěších a rizicích. Věděli jste například, že ve Francii je zákonem zakázáno pod trestem až pěti let vězení zveřejňovat prediktivní analýzy chování soudců na základě jejich zveřejněných rozhodnutí?

Nebo že tradiční credit scoring při rozhodování o spotřebitelských půjčkách na plné čáře prohrává s takovými ukazateli, jako je čas, kdy se o půjčku žádá, nebo tvar e-mailové adresy žadatele? Nebo že důvodem odmítnutí žadatelů o půjčku může být, že si již delší dobu nic nepůjčili? Jsou tyto důvody transparentní a v souladu s platným právem? A jak se proti nim bránit? Máme se například připojit k takzvané “tricking (the machine)”, tedy hnutí či zábavě – někdy nebezpečné a někdy nezákonné, snažící se “přechytračit” umělou inteligenci například tím, že se maskujeme a nerozeznají nás kamerové systémy?

Takovéto zprávy jsou častější a častější. Avšak málo zpráv – prakticky žádnou – zatím můžeme číst o umělé inteligenci pro nás “osobně”, která by nám pomohla při jednání s umělou inteligencí “jejich” – tedy prodejců, poskytovatelů a institucí? Sice o ní zatím nic nečteme, ale má alespoň v omezených diskusních kroužcích svobodomyslných blouznivců svůj výraz – říká se jí self-sovereign (software) agents. Tito virtuální agenti v našich službách však musí splňovat přísné podmínky. Kromě toho, že musí být “AI” inteligentní, nesmí být jakkoliv ovlivnitelní “těmi druhými” – tedy nesmí nám být nabízeni prodejci, poskytovateli a pokud možno ani institucemi s výjimkou plnění zákonných povinností.

A dokonce, aby se jednalo o ryzí “self-sovereign” agenty, nesmíme být závislými ani na těchto agentech a jejich výrobcích. Musí tedy platit, že si můžeme v online světě poradit dokonce bez nich, jen se znalostí standardních pravidel komunikace se systémy “těch druhých”, aniž by přitom docházelo k jakémukoliv využití našich osobních údajů.

Zatím však žádná standardní pravidla takové komunikace, která by nám umožnila transparentně za pomoci “svých” agentů nebo i bez jejich pomoci využívat “naši AI” a nepředávat přitom svá data, bohužel nejsou. Velké firmy sice tvrdí, že pracují na vývoji takových nástrojů…. ALE.

Vezměme si např. Amazon Web Services (AWS) nebo Apple’s app store, které tvrdí, že nevidí žádná data svých zákazníků. Jenže co kdyby to změnili? A stále zde ještě je cenzorství vstupu do platformy nebo app storu a dále povinnost označovat své apky logem příslušné platformy. Podobná tvrzení o svém vývoji zveřejňuje také Microsoft ve vztahu k budoucímu vývoji Azure nebo GitHub – uvidíme, kam tento vývoj bude směřovat.

Nicméně zatím žádná z těchto firem nemluví o zřejmé alternativě – tou je připravit otevřené standardní protokoly a vyvinout open-source aplikace na jejich základě. To se však zatím zdá, že se nikomu z online gigantů nechce… vznikne tedy něco úplně nového – proč ne? Vždyť naše “osobní” AI bude obrovský trh! Představte si například nechat si vyjednat snovou dovolenou za snovou cenu na základě analýzy potřebných dat od poskytovatelů zájezdů a beze strachu, že budu dostávat spousty otravujícího spamu! Nebo pro skalní svobodomyslné jedince mít přístup ke statistikám, které mi umožní si takovou dovolenou vybrat sám a přitom “těm jiným” o sobě neprozrazovat jaké mám zařízení, kdy si dovolenou vybírám a dokonce ani jaký je tvar mého e-mailu … to je zatím hudba budoucnosti – svět se prostě stále řídí zákonem absurdity – jak by řekla moje babička, “naše” AI prostě přijde zase na řadu jako poslední…

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je čtvrtek 24. září 2020

Očekáváme v 1:00 16°C

Celá předpověď