Evropským Autem roku je Toyota Yaris, Škoda Octavia je pátá

foto Ilustrační foto - Evropské Auto roku 2020 Toyota Yaris.

Ženeva - Letošním vítězem ankety evropské Auto roku se stal vůz Toyota Yaris. Porazil ostatních šest finalistů, mezi nimiž byl automobil Škoda Octavia, který skončil na pátém místě. Pro Yaris jde již o druhé vítězství v historii ankety, poprvé si tento automobil odnesl titul hned po uvedení na trh v roce 2000. Značka Toyota v anketě bodovala celkem třikrát, v roce 2005 se evropským Autem roku stal Prius.

Čtvrtá generace vozu Yaris byla podle firmy opět kompletně navržena v Evropě pro evropský trh. Automobil se vyrábí ve francouzském Valenciennes, letos však jeho produkce začne také v závodě Toyota Motor Manufacturing Czech ve středočeském Kolíně, kde se již vyrábí model Aygo.

"Je pro nás velkým oceněním, že model Toyota Yaris vyhrál tuto prestižní anketu již podruhé a navazuje tak na úspěch první generace. A že vítězství přichází zrovna v roce, kdy produkce Yarisu začne i v České republice," uvedl ředitel českého zastoupení Toyoty Martin Peleška.

Evropské Auto roku 2020 Toyota Yaris. Vpravo je prezident poroty Frank Janssen s trofejí pro vítěze. Yaris svým triumfem podle automobilového experta serveru iDnes Františka Dvořáka korunuje úspěšné tažení značky. "V lednu nejprodávanější vůz Evropy lehce změnil svou koncepci oproti předchozím generacím. Ke zcela nové technice přidal emocionálnější náboj a atraktivní design. Toyota v případě yarisu také dokázala využít náskoku na poli hybridních aut. Benzinoelektrické provedení už u jeho předchůdce tvořilo většinu prodejů, to je v aktuální situaci, kdy jsou hlavním tématem autoprůmyslu v Evropě, obrovská výhoda," řekl ČTK.

Anketu od roku 1964 pořádají evropské motoristické časopisy. Porotu tvoří odborní motorističtí novináři, v současnosti se jury skládá z 59 novinářů z 22 evropských zemí.

Česká republika má od roku 1992 v porotě pravidelně jednoho člena, kterým byl dosud vždy šéfredaktor motoristického časopisu Automobil Revue. Od roku 2016 je českým zástupcem Jiří Duchoň.

Loňským vítězem ankety byl automobil Peugeot 208.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je středa 14. dubna 2021

Očekáváme v 7:00 1°C

Celá předpověď