Evropská strana liberálů ALDE odsoudila účast Babiše na budapešťské konferenci

foto Ilustrační foto - Bývalý český premiér Andrej Babiš (ANO) na konferenci v Budapešti pořádané americkým konzervativním spolkem CPAC. 4. května 2023.

Stockholm/Brusel - Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE), jejíž součástí je i hnutí ANO, odsoudila účast předsedy hnutí Andreje Babiše na budapešťské konferenci pořádané americkým konzervativním spolkem CPAC. ALDE v dnešním prohlášení uvedla, že na základě rozhodnutí svého kongresu prověří věrnost hnutí ANO a jejího vedení liberálním hodnotám a poslání ALDE a zatím nebude Babiše zvát na své akce.

Babiš byl na počátku měsíce jedním z řečníků konference národoveckých konzervativců, jejímž hostitelem byl kontroverzní maďarský premiér Viktor Orbán. To se nelíbí evropským liberálům, kteří účast Babiše na akci odsoudili. "Názory obecně vyjadřované na akcích CPAC žádným způsobem nereflektují základní hodnoty strany ALDE a jejích členů," upozornila aliance. Poslanci jejích členských stran v Evropském parlamentu zasedají v liberální frakci Obnova Evropy.

"CPAC má jako své hlavní poslání podrývat přesně ta práva a svobody jednotlivců, která jsou ústřední a definující pro stranu ALDE. Jakákoli forma vztahu proto hrozí tím, že CPAC propůjčí zbytečně velkou legitimitu a vyvolává vážné otázky ohledně hodnot," uvedla ALDE.

Evropská strana se proto okamžitě bude věnovat hnutí ANO a jejímu vedení, aby vyhodnotila, do jaké míry české hnutí stojí za ústředními liberálními hodnotami a posláním ALDE. Její ústředí pak doporučí případné kroky a do té doby nebude zvát Babiše na akce strany.

Babiš na budapešťské konferenci ostře kritizoval Evropskou unii, "byrokraty v Bruselu" i takzvaný Green Deal (unijní Zelenou dohodu) o přechodu EU k obnovitelným zdrojům energií. Tato dohoda podle něj "zničí evropský průmysl a uvrhne lidi do chudoby".

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je úterý 3. října 2023

Očekáváme v 21:00 18°C

Celá předpověď