Evropská komise schválila miliardy na podporu vodíkového průmyslu

foto Sídlo Evropské komise v Bruselu.

Brusel - Evropská komise (EK) dnes schválila na podporu vodíkového průmyslu až 5,4 miliardy eur (133 miliard Kč). Oznámila to dnes v tiskové zprávě. Komise doufá, že tak podpoří evropskou ekonomiku i její konkurenceschopnost. Projekt společně financují Francie, Německo a dalších 13 zemí EU, včetně České republiky a Slovenska.

Pomocí nástroje s názvem IPCEI Hy2Tech chce komise přilákat dalších 8,8 miliardy eur na investicích od soukromého sektoru.

"Vodík má obrovský budoucí potenciál. Je nezbytný pro diverzifikaci energií a pro ekologickou transformaci," uvedla eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová. Komisař pro vnitřní trh Thierry Breton zdůraznil, že by se firmy z EU takto mohly stát lídry ve vodíkovém průmyslu.

Sedmadvacítka dala v posledních letech zelenou společně financovaným projektům v oblasti baterií, mikroelektroniky a infrastruktury. Příslušné programy označila za důležité projekty společného evropského zájmu (IPCEI).

Na 41 projektech se bude podílet celkem 35 podniků, včetně firem Alstom, Ansaldo, Bosch, Daimler, Enel, Fincantieri, Orsted a Plastic Omnium. Projekty se budou týkat výroby vodíku, palivových článků, skladování, přepravy a distribuce vodíku a aplikací pro koncové uživatele, zejména v odvětví mobility.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je čtvrtek 29. září 2022

Očekáváme v 9:00 11°C

Celá předpověď