Evropané si oblíbili elektrický Fiat 500

foto Elektromobil Fiat 500.

Malý elektromobil Fiat 500 se stal v květnu nejžádanějším modelem na trhu osobních aut s elektrickým pohonem. V letošní bilanci za pět měsíců se tento italský vůz nachází na třetí pozici – za dvojicí Tesel.

V Evropě se stále prodává méně osobních aut než před několika lety. Poměr elektromobilů však roste. V pátém letošním měsíci se jich ovšem prodalo jen o tři procenta více než ve stejném měsíci loňského roku. Jejich podíl na celkovém trhu dosáhl 19 procent, přičemž bateriové elektromobily z toho mají 11 procent a vozy s pohonem plug-in hybrid 8 procent. Zájem o „čisté“ elektromobily roste, zatímco o ty s kombinací elektrického a spalovacího motoru a baterií dobíjitelnou ze zásuvky klesá.

Žebříček nejžádanějších modelů v květnu ovládl zmíněný malý Fiat s poměrně výrazným náskokem před druhým modelem v pořadí, kterým je plug-in hybridní verze Fordu Kuga. Třetí pak skončil Volkswagen ID.4, čtvrtý Peugeot e-208 a pátá Dacia Spring. Solidní šestou příčku ukořistila Škoda Enyaq iV.

Pořadí značek prodávajících elektrická osobní auta vedou trošku překvapivě značky, které v první desítce nejúspěšnějších modelů nemají žádného zástupce. Jsou jimi německé prémiové automobilky BMW a Mercedes-Benz.

Pokud bychom ale seřadili podle úspěšnosti jednotlivá automobilová seskupení (koncerny), tak by se na první pozici ocitl Volkswagen před Stellantisem a Hyundai Motor Group.

Autonaelektřinu.cz

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je neděle 24. září 2023

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď