Evropa dál přitvrzuje boj proti šíření koronaviru

foto Uzavřené zahrádky restraurací ve španělské Barceloně na snímku z 19. října 2020.

Vídeň/Madrid/Moskva - Na stále rychleji rostoucí počty případů koronavirové nákazy reagují vlády evropských zemí a jednotlivých regionů přijímáním dalších restriktivních opatření. V rakouské spolkové zemi Horní Rakousy vstoupila v platnost zpřísněná opatření, například povinná registrace v restauracích. Ve Slovinsku dnes začne platit zákaz nočního vycházení od 21:00 do 6:00. Ve Španělsku zavírají další města i celý region Navarra. Další rekordní nárůst počtu nakažených ohlásilo Rusko.

Německo hlásí 6868 nových případů nákazy koronavirem 

Německo hlásí 6868 nových případů nákazy koronavirem a 47 úmrtí za posledních 24 hodin, uvedla dnes agentura Reuters s odvoláním na Institut Roberta Kocha.

Česko, které má přibližně osmkrát méně obyvatel, ohlásilo za pondělí 8076 nově potvrzených případů, což představuje nejvyšší nárůst v prvním pracovním dni týdne od začátku epidemie.

O den dříve v Německu přibylo 4325 nových případů, což bylo méně než v předchozích dnech. Podle agentury DPA jsou ale běžně víkendové údaje menší, neboť se méně testuje a úřady také nedostávají údaje ze všech laboratoří. I tak zůstala německá bilance nižší než v Česku, kde se v neděli potvrdilo 5059 nových případů.

V Německu se od počátku pandemie nakazilo 373.167 lidí. Na komplikace spojené s nemocí covid-19, způsobovanou koronavirem, zemřelo 9836 lidí.

Bavorsko nevylučuje, že se kvůli pandemii vrátí hraniční kontroly 

Kvůli rostoucímu počtu případů nákazy koronavirem v Česku a Rakousku nelze vyloučit, že bude Bavorsko opět přísněji střežit své hranice. V rozhovoru poskytnutém mediální skupině Funke to dnes uvedl bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann. Podle něj ale nechce vláda v Mnichově ohrozit hospodářské vztahy se svými sousedy. Ústřední vláda v Berlíně návrat kontrol na hranice odmítá.

"Diskuze o posílení hraničních kontrol by se mohla opět rozhořet, pokud se dostane infekce v sousedních zemích mimo kontrolu," uvedl Herrmann. "Zároveň ale máme na zřeteli úzké hospodářské vztahy doprovázené intenzivním pohybem pendlerů, například s Českem či Rakouskem," dodal ministr s odkazem na dva státy, s nimiž Bavorsko sousedí.

Rakousko hlásí 1524 nových případů nákazy koronavirem 

V Rakousku za posledních 24 hodin přibylo 1524 potvrzených případů nákazy koronavirem. Informovalo o tom dnes ministerstvo zdravotnictví. Ve spolkové zemi Horní Rakousy, která hraničí s Českem, vstoupila v platnost nová opatření proti šíření viru.

Od počátku epidemie se v Rakousku infekce koronavirem prokázala u více než 67.000 lidí. S covidem-19 zemřelo 914 nakažených. Přes 51.400 lidí se viru SARS-CoV-2 zbavilo.

Nad hranicí jednoho tisíce se denní přírůstky v Rakousku drží od 13. října. Dosavadní rekord v počtu nakažených za den ohlásila alpská země v sobotu, kdy přibylo 1747 případů. V nemocnicích je nyní 889 pacientů s covidem-19, z toho 145 na jednotkách intenzivní péče.

Nejvíce postiženou spolkovou zemí zůstává hlavní město Vídeň. Za poslední den zde přibylo 333 případů. Následuje Tyrolsko (292) a Horní Rakousy (243).

Právě Horní Rakousy, které hraničí s Jihočeským krajem, dnes zavedly nová opatření proti šíření viru. Povinně se musí ode dneška v restauracích, hospodách a kavárnách registrovat všichni hosté. Poskytnout musí jméno, adresu a telefonní číslo. Provozovatelé musí tato data uchovávat čtyři týdny a případně poskytnout úřadům pro potřeby trasování. Přísnější opatření začala dnes platit také v hornorakouských domovech seniorů a pečovatelských domech.

V celém Rakousku se opatření zpřísní od pátku. Scházet se bude moci na většině soukromých akcí uvnitř jen šest a venku dvanáct dospělých. Některé spolkové země ale přijímají dodatečná omezení. Kromě Horních Rakous k nim už dříve přistoupily například i Tyrolsko či Salcbursko.

Omezení spojená s bojem proti šíření koronaviru rakouské hospodářství těžce postihla. Obzvlášť špatně je na tom cestovní ruch, který má podle rakouského statistického úřadu spolu s kulturou a volnočasovými aktivitami zhruba 15procentní podíl na HDP země. Například hlavní město Vídeň dnes oznámilo, že ve srovnání s loňským rokem ve městě v září přenocovalo o 75 procent méně turistů. Téměř úplně vypadly v září ze statistiky turisté z USA, Británie, Španělska či Ruska.

V Rusku za den přibylo rekordních 16.319 nakažených koronavirem 

Rusko hlásí další rekord v počtu nově prokázaných případů koronaviru. Za poslední den úřady potvrdily nákazu u dalších 16.319 lidí. Informují o tom dnes agentury. Celkem se v zemi s přibližně 146 miliony obyvatel nakazilo od začátku pandemie už 1.431.635 osob.

Dalších 269 nakažených za posledních 24 hodin zemřelo, celkem Rusko od vypuknutí pandemie zaznamenalo už 24.635 úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19. Naopak uzdravilo se dosud 1.085.607 Rusů, za poslední den se jich zotavilo 9704.

Rekordní denní přírůstek Rusko oznámilo naposledy v pondělí, kdy úřady zaregistrovaly 15.982 nově potvrzených případů koronaviru a 179 úmrtí. Přes 15.000 nově nakažených Rusko poprvé zaznamenalo za čtvrtek, za posledních pět dní denní nárůst počtu nakažených čtyřikrát překročil počet 15.000 lidí.

Země zůstává co do počtu nakažených čtvrtou nejpostiženější na světě po Spojených státech, Indii a Brazílii.

Ve Španělsku zavírají další města i celý region Navarra 

Vedení severošpanělského regionu Navarra kvůli rostoucímu počtu nakažených koronavirem od čtvrtka na dva týdny omezí pohyb svých obyvatel, opustit region budou moci lidé jen z důležitých důvodů, například kvůli práci. Podobná uzavírka platí ve Španělsku, kde se počet nakažených od počátku pandemie už blíží milionu, v řadě měst, včetně jeho metropole Madridu, kde má ale toto opatření skončit v sobotu.

Vedení madridského regionu, který je nejhůře postiženou oblastí v zemi, zvažuje různé varianty, jak šíření epidemie od soboty omezit. Dnes oznámilo, že zvažuje požádat centrální vládu o vyhlášení nočního zákazu vycházení. Platit by mohl od půlnoci, aby se "respektoval čas večeří" a omezily se tak škody provozovatelů restaurací, napsal deník La Vanguardia.

Noční zákazy vycházení vyhlásila v předchozích dnech některá evropská města, tento zákaz platí například od soboty ve Francii v devíti největších městech (tedy pro asi 20 milionů Francouzů) mezi 21:00 a 6:00 hodinou a ode dneška ve stejnou dobu ve Slovinsku (dva miliony lidí).

Omezení pohybu pro obyvatele Madridu a několik dalších měst madridského regionu, které vyprší z pátku na sobotu, zavedla španělská vláda navzdory regionální vládě vyhlášením nouzového stavu. Jeho prodloužení zatím nechystá. Do pátku se očekává, že vedení madridského regionu vyhlásí opatření, které španělská vláda bude považovat za dostatečné. Šéfka madridského regionu Isabela Díazová prosazuje karanténní omezení pouze v takzvaných zdravotnických zónách s nejhorší epidemickou situací, což ale v předchozích týdnech španělská vláda nepovažovala za dostačující opatření.

Radnice madridské metropole už oznámila, že zruší tradiční tříkrálové procesí začátkem ledna a že připravuje omezení na vánoční svátky. Rozhodne se podle aktuální epidemické situace, omezena ale zřejmě zůstane návštěvnost veřejných uzavřených prostor.

Další karanténní omezení kromě Navarry, kde se dotknou téměř 700.000 obyvatel a kde se nově také zavřou bary a restaurace, oznámila tento týden i vláda regionu Kastilie-León, která uzavřela ode dneška na dva týdny města Burgos (asi 175.000 obyvatel), Aranda de Duero (33.000) a Miranda de Ebros (35.000) a prodloužila uzavírky v Palencii a Leónu. Už od soboty platí také omezení pohybu pro asi 145.000 obyvatel Salamanky.

Opatření zpřísňuje i druhý nejhůře postižený španělský region Katalánsko, který od víkendu na dva týdny zavřel bary a restaurace (smí prodávat jen jídlo s sebou) a ode dneška nařídil zavřít od 22:00 do 7:00 obchody s nonstop provozem. Cílem opatření je zamezit šíření koronaviru zejména mezi mladými, kteří po uzavření barů v těchto obchodech nakupovali alkohol a srocovali se jinde, ač jsou v Katalánsku zakázána shromáždění více než šesti osob. Uzavírkou obchodů v noci se chce katalánská vláda vyhnout zavedení nočního zákazu vycházení.

Počet hospitalizovaných s nemocí covid-19 v Katalánsku výrazně roste, za posledních 10 dní se zdvojnásobil, v některých nemocnicích ztrojnásobil. Proto některé katalánské nemocnice ruší plánované operace, jiné to zvažují během týdne či dvou. Důvodem je i rostoucí počet nakažených zdravotníků.

Argentina má více než milion potvrzených případů nákazy 

Argentina se stala pátou zemí na světě, která překročila hranici jednoho milionu potvrzených případů nákazy koronavirem, uvedla dnes agentura Reuters s odvoláním na místní úřady. Smutného mezníku Argentina dosáhla poté, co v posledních týdnech se šíření nákazy zrychlilo.

V jihoamerické zemi s přibližně 45 miliony obyvatel se od začátku pandemie nakazilo 1,002.662 lidí, z nichž 26.761 zemřelo, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Za uplynulých 24 hodin přibylo 12.982 nových případů a 451 úmrtí.

Latinská Amerika je jedním z nejvíce postižených regionů a je domovem poloviny z deseti zemí, které hlásí nejvyšší počet potvrzených případů nákazy. Očekává se, že tři další země v příštích týdnech dosáhnou milionu případů - Kolumbie, Mexiko a Peru, poznamenala agentura AP. Vysoký počet případů v regionu je způsoben kombinací faktorů, včetně slabých systémů veřejného zdravotnictví, omezeného testování a trasování a obecně chudoby. Pandemie nejspíše neponechá žádný kout Latinské Ameriky bez úhony.

Nejvíce postiženou zemí světa zůstávají co do počtu potvrzených případů nákazy Spojené státy americké. Země s 328 miliony obyvatel má už více než 8,2 milionu infikovaných. Na druhé příčce je Indie, která hlásí téměř 7,6 milionu nakažených z 1,3 miliardy obyvatel. Třetí nejvíce zasaženou zemí je nadále Brazílie, která má zhruba 209 milionů obyvatel a potvrdila již 5,2 milionu nakažených - hranice prvého milionu dosáhla v červnu. V Rusku, které má přibližně 146 milionů obyvatel, se nakazilo od začátku pandemie více než 1,4 milionu lidí. Koronavirová nákaza se celosvětově prokázala už u více než 40 milionů lidí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je úterý 24. listopadu 2020

Očekáváme v 3:00 0°C

Celá předpověď