Evakuace z Afghánistánu byla neobyčejný úspěch, uvedl Biden

foto Ilustrační foto - Americký prezident Joe Biden na tiskové konferenci v Bílém domě k teroristickým útokům v Kábulu, 26. srpna 2021.

Washington - Evakuace z Afghánistánu byla neobyčejným úspěchem. Do bezpečí bylo převezeno dvakrát více lidí, než odborníci původně očekávali, prohlásil dnes americký prezident Joe Biden při vystoupení v Bílém domě k situaci v Afghánistánu. Američané a jejich spojenci v noci na dnešek po 20 letech ukončili své působení v Afghánistánu, kde po překvapivé a bleskové ofenzivě převzalo moc radikální islamistické hnutí Tálibán. Za dva týdny evakuací z kábulského letiště odcestovalo 123.000 lidí, občanů západních zemí i jejich afghánských spolupracovníků.

Evakuace z Afghánistánu je podle slov prezidenta Bidena "největší evakuace v dějinách". Žádná jiná země podle něj nikdy nepřepravila vzduchem větší množství obyvatel jiné země. Šéf Bílého domu vyzdvihl přínos americké armády, diplomatů a zdravotníků, kteří podle něj odvedli skvělou práci s cílem pomoci ostatním. Připomněl také 13 amerických obětí z posledních dní.

Po dvaceti letech "byl čas ukončit tuto válku," prohlásil Biden. V zemi podle informací zpravodajců zůstává ještě asi 100 až 200 Američanů, kteří se tam rozhodli zůstat. Mnozí z nich na místě založili rodinu a mají silné vazby. Pokud by však změnili názor a rozhodli se z Afghánistánu odejít, Spojené státy jim vždy pomůžou, ujistil je prezident.

Dnešní termín ukončení evakuací nebyl samoúčelný a měl podle Bidena posloužit k záchraně lidských životů, převozy do bezpečí budou pokračovat i nadále.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je úterý 26. října 2021

Očekáváme v 17:00 13°C

Celá předpověď