Europoslanci žádají UEFA o vyřazení Běloruska z kvalifikace Eura

foto Fotbal - ilustrační foto.

Brusel - Více než stovka poslanců Evropského parlamentu se obrátila na Evropskou fotbalovou unii UEFA s výzvou, aby vyloučila Bělorusko z kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2024. Podle zákonodárců by běloruská reprezentace neměla být do soutěže připuštěna kvůli porušování lidských práv v zemi.

"V sázce nejsou jen hodnoty UEFA, ale také pověst a image UEFA ve všech demokratických společnostech a mezinárodních komunitách," uvádí se v dopise předsedovi UEFA Alexandru Čeferinovi.

Rusko i Bělorusko byly vloni po zahájení ruské invaze na Ukrajinu vyloučeny ze všech soutěží UEFA i FIFA. UEFA ale později rozhodla, že Bělorusku umožní zapojit se do kvalifikace Eura 2024, přestože zástupci Německa, které bude šampionát hostit, žádali jeho vyloučení.

Do kvalifikace by měl běloruský tým vstoupit 25. března zápasem se Švýcarskem na neutrálním hřišti v Srbsku. Ve skupině dál figurují Izrael, Rumunsko, Andorra a Kosovo.

Poslanci Evropského parlamentu se nyní obávají, že propaganda start běloruské reprezentace zneužije jako důkaz toho, že je tamní autoritářský režim ve světě uznáván. "To by bylo urážkou obětí ruské agrese na Ukrajině, všech Bělorusů, kteří museli uprchnout ze své vlasti, i těch, kteří zůstali doma a musí žít ve strachu a hrůze," uvádí zákonodárci.

Bělorusko, jehož prezident Alexandr Lukašenko je blízkým spojencem Vladimira Putina, vloni umožnilo ze svého území vstup ruské armádě na Ukrajinu. Přímo se sice invaze neúčastní, i nadále ale nechává Moskvu například využívat svůj vzdušný prostor k útokům na Ukrajinu.

Lukašenkův autoritářský režim v zemi dlouhodobě potlačuje opozici a projevy protestů přísně trestá. Minulý týden byla v nepřítomnosti odsouzena opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská k 15 letům vězení, mimo jiné za spiknutí za účelem neústavního převzetí moci. Minulý týden navíc Lukašenko podepsal zákon, který zavádí možnost uložení trestu smrti pro veřejné činitele odsouzené za vlastizradu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 20. března 2023

Očekáváme v 21:00 8°C

Celá předpověď