Europoslanci si volí předsednictvo, Kolaja a Charanzová obhajují své posty

foto Sídlo Evropského parlamentu ve Štrasburku.

Štrasburk - Poslanci Evropského parlamentu (EP) dnes budou vybírat nové předsednictvo, favoritkou na post v čele zákonodárců na dalšího dva a půl roku je maltská lidovecká kandidátka Roberta Metsolaová. Své funkce místopředsedů budou mimo jiné obhajovat dva čeští zástupci. Ditu Charanzovou zvolenou za ANO navrhuje liberální frakce a pirátského místopředsedu Marcela Kolaju frakce zelených. Kvůli strmě rostoucímu počtu lidí nakažených koronavirovou variantou omikron dosluhující vedení EP minulý týden rozhodlo, že volba se poprvé uskuteční na dálku.

Volební období europoslanců je pětileté a vždy v jeho polovině se vybírá nové vedení. EP má aktuálně 705 poslanců a od července 2019 ho vedl nedávno zesnulý italský socialista David Sassoli. V předchozím parlamentu většina členů předsednictva v polovině mandátu své pozice obhájila, v několika dřívějších případech se ale měnila přibližně polovina místopředsedů.

Největší šance při výběru nového předsedy parlamentu jsou připisovány dosavadní první místopředsedkyni Metsolaové, o jejíž podpoře nejsilnější lidovecká frakce vyjednává s dalšími hlavními skupinami. Metsolaová předsedá nynějšímu plenárnímu zasedání, neboť předsednické pravomoce dočasně převzala po Sassoliho úmrtí. Pokud pro maltskou političku budou hlasovat socialisté a liberálové, kteří o tom podle svých vyjádření při splnění svých personálních požadavků uvažují, má křeslo jisté. Její konkurenti jsou švédská zelená poslankyně Alice Bahová Kuhnkeová, polský konzervativec Kosma Zlotowski a španělská kandidátka krajní levice Sira Regová.

Ke zvolení předsedy EP je třeba absolutní většina platných hlasů odevzdaných v tajném hlasování. Pokud žádný z kandidátů většinu nezíská, koná se další kolo. Po výběru šéfa europarlamentu bude na řadě volba 14 místopředsedů. Kompletní složení předsednictva bude známé nejspíš až ve středu.

Kvůli obavám z možného šíření koronavirové varianty omikron během zasedání proběhne volba poprvé na dálku. Někteří europoslanci sice dávali najevo obavy o bezpečnost elektronické volby, většina však s odkazem na její bezproblémové fungování v posledním roce a půl problémy nečeká.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je čtvrtek 8. prosince 2022

Očekáváme v 19:00 1°C

Celá předpověď