Europoslanci podpořili zařazení jádra a plynu mezi zelené investice

foto Poslanci Evropského parlamentu

Štrasburk - Poslanci Evropského parlamentu dnes podpořili dočasné zařazení jádra a plynu mezi zelené investice. Na plénu odmítli námitku proti takzvané taxonomii prosazovanou zvláště levicovými frakcemi. Cílem pravidel, která podporuje většina členských zemí včetně Česka, je motivovat investory k podpoře energií nahrazujících například ropu či uhlí. Dnešním hlasováním padla poslední překážka pro přijetí těchto pravidel.

Proti taxonomii dnes hlasovalo 278 zákonodárců, podpořilo ji 328 poslanců. Pro její odmítnutí přitom bylo potřeba 353 hlasů.

Taxonomii podpořila výrazná většina českých europoslanců. Podle českého premiéra Petra Fialy hlasování dopadlo "výborně, tak, jak jsme potřebovali". "To, co se tady odehrálo, umožňuje České republice využívat jádro jako podporovaný čistý zdroj a to má pro nás zásadní důležitost," řekl českým novinářům před odletem ze Štrasburku zpět do Prahy. Fiala před hlasováním v projevu na plénu EP vyzval poslance, aby "křehký kompromis" v podobě návrhu Evropské komise neodmítli, a o věci také v úterý večer jednal s vybranými členy EP.

Odpůrci jádra a plynu argumentovali zejména tím, že tyto zdroje nejsou ekologické a nelze je proto využívat při přechodu na čisté hospodářství. Jejich stoupenci naopak tvrdí, že bez těchto dvou zdrojů se EU nedokáže zbavit zejména uhlí, které produkuje výrazně větší emise.

"Je to černý den pro ochranu klimatu. Dnes tady vyhrála plynová a jaderná lobby," komentoval výsledek hlasování německý zelený europoslanec Rasmus Andresen. Podobně nespokojení byli i zástupci druhé nejpočetnější frakce socialistů, podle jejichž prohlášení jde o "zradu klimatických ambicí". Připomněli také, že dnešní hlasování dopadlo opačně než předchozí rozhodování klíčových výborů, které námitku podpořily.

Naproti tomu spokojení byli s výsledkem zástupci nejpočetnějších lidovců a také liberálové. "Tyto energie nejsou postaveny na stejnou úroveň jako obnovitelné zdroje a jsou stanoveny jasné podmínky," zdůvodnil svou podporu taxonomie liberální francouzský šéf výboru pro životní prostředí Pascal Canfin.

Výsledek hlasování doprovodila přímo v plenárním sále hlasitým projevem nesouhlasu skupina mladých aktivistů, kteří přišli oblečení v tričkách potištěných velkými písmeny dávajícími dohromady nápis "zrada". Desítky aktivistů odmítajících taxonomii či naopak podporujících jádro se shromáždily i před budovou EP.

Gregorová před hlasováním v EP: Piráti podpoří námitku, vadí jim plyn

Pirátští europoslanci dnes při hlasování v Evropském parlamentu podpoří námitku proti zahrnutí plynu a jádra mezi zelené investice. V televizní debatě českých europoslanců v CNN Prima News to před hlasováním řekla poslankyně Pirátů Markéta Gregorová. Vadí jí zahrnutí plynu do této takzvané taxonomie. Tvrdí, že plyn prosadili mimo jiné ruští lobbisté a znamenalo by to podporu války. Jádro naopak podporuje, ujistila. Televizní debata se odehrála před hlasováním Evropského parlamentu, v němž ale námitka nakonec neprošla. Znamená to, že EP podpořil zařazení jádra a plynu mezi zelené investice.

Europoslanci měli možnost zablokovat návrh taxonomie, který by jadernou a plynovou energetiku, byť dočasně a s jistými podmínkami, zařadil mezi projekty klasifikované jako prospěšné pro unijní klimatické cíle. Premiér Petr Fiala (ODS) dnes ve svém dopoledním projevu v parlamentu vyzval europoslance, aby tento křehký a složitě dojednaný kompromis neodmítli. "Jaderná energie a plyn jako dočasný zdroj z bezpečných zemí jsou pro řadu členských států jediným nástrojem, jak v následujících letech našich společných klimatických cílů dosáhnout," upozornil.

Piráti jsou součástí vládní koalice. Ve Sněmovně mají čtyři poslance, v europarlamentu tři.

"Hlasujeme o výjimce pro plyn a jádro. Tohle tam neprosadil nikdo jiný než mimo jiné ruští lobbisté; plynárenská lobby. Protože věděli, že kdyby to bylo jenom o plynu, tak to neprojde," argumentovala Gregorová v televizní debatě. Tvrdí, že pokud dnes EP námitku přijme a taxonomii, jak řekla shodí, vrátí Evropská komise návrh znovu a zařadí do něj pouze jádro. "A pro to už samozřejmě hlasovat budeme," dodala. "Co ale my nechceme, je, aby právě do tohoto začal spadat ten plyn, protože se to samozřejmě díky propojenosti globálních trhů začne týkat i ruského plynu a opět budeme podporovat a financovat válku," řekla. "To znamená, že my budeme rozhodně hlasovat pro tu námitku. A to protože to není o jádru. Jádro podporujeme," prohlásila.

Místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová (za ANO) vyjádřila nad tímto postojem překvapení. "Tam se bude počítat každý hlas," zdůraznila. "Já jsem z toho v šoku, co tady slyším. Protože my jsme tady dva roky, Češi, a napříč politickým spektrem, upřímně, se snažili právě o to, aby ta taxonomie dopadla tak, jak dopadla teď," řekla. Místopředseda ODS a europoslanec Alexandr Vondra odhadl, že hlasování bude těsné. Podotkl, že podle usnesení Sněmovny i Senátu není Česko schopné bez jádra plnit Pařížskou dohodu. Europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) stejně jako předsedkyně KSČM Kateřina Konečná nebo europoslanec za SPD Ivan David avizovali, že chtějí hlasovat proti námitce.

Konečná Gregorovou obvinila, že svým postojem potápí českou ekonomiku i českou energetiku. Vondra poznamenal, že zařazení plynu se odehrálo na výslovnou opakovanou žádost německé vlády, zatímco Česko a Francie podporovaly jádro. Německo podle něj se začátkem války Ruska proti Ukrajině ztratilo pro plyn motivaci.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je neděle 26. března 2023

Očekáváme v 17:00 8°C

Celá předpověď