Europoslanci chtějí do covidových pasů bezplatné testování

foto Ilustrační foto - Eurokomisař pro spravedlnost Didier Reynders.

Brusel - Takzvané covidové pasy, které mají od léta usnadnit lidem cestování v době pandemie, musí vyloučit jakoukoli diskriminaci a zajistit ochranu osobních dat. Shodli se na tom dnes europoslanci, kteří o věci diskutovali s eurokomisařem Didierem Reyndersem. Někteří politici volali po tom, aby certifikát počítal například s bezplatným testováním či aby jej uznávaly i země mimo Evropskou unii. Podle Reynderse budou detaily záležet především na členských státech.

Europoslanci i členské země se v současnosti pokoušejí najít shodu na parametrech osvědčení, které má umožnit cesty přes hranice lidem s očkováním, negativním testem či protilátkami po prodělané nemoci covid-19. Řada politiků přitom upozorňuje na překážky, které by mohly ohrozit včasné zavedení pasů do začátku letní sezony.

"Aby testy byly opravdovou alternativou očkování, musí být pro lidi dostupné," prohlásila během dnešního jednání europarlamentního výboru pro občanské svobody a spravedlnost liberální poslankyně Sophie in 't Veldová. Stejně jako její zelená kolegyně Tineke Striková požadovala, aby vzhledem k bezplatnosti očkování byly v členských zemích i testy pro účely covidového pasu zdarma. Jedině tak se podle nich předejde diskriminaci lidí, kteří se například ze zdravotních důvodů nemohou nechat očkovat.

Podle Reynderse budou samotné certifikáty v digitální i papírové podobě zdarma a testování by nemělo být finančně nákladné. Jeho případná bezplatnost však bude v rukou členských zemí. Jejich zástupci se patrně budou muset shodnout i na dalších zatím nejasných detailech, jako je například doba imunity po nemoci.

Další poslanci požadovali, aby byl systém kompatibilní s národními certifikáty, které chystá řada členských států například jako podmínku účasti na kulturních či sportovních akcích. "Naší povinností je zajistit, že nebudeme mít 27 různých systémů, ale jeden jasný, jednoduchý a důvěryhodný systém," prohlásil Jeroen Lenaerts z nejpočetnější lidovecké skupiny v EP. Někteří politici hovořili i o tom, že by osvědčení, které by mělo podle návrhu komise fungovat v evropských zemích, mohlo platit také pro cesty mimo kontinent.

Reynders zdůraznil, že komise předložila návrh s cílem, aby se na něm EP s členskými státy shodl do června a aby začal fungovat před letními prázdninami. Využíván by podle něj mohl být jak při pozemních cestách, tak například pro zrychlení odbavení při letecké přepravě.

Europoslanci budou o své pozici pro vyjednávání s členskými státy hlasovat na plenární schůzi ve druhé polovině dubna. Očekává se, že shoda v EP bude snazší než mezi unijními zeměmi. Ty se rok od začátku pandemie dokázaly domluvit na sjednocení některých cestovních kritérií, avšak zatím nenašly společný názor například na vzájemné uznávání testů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je neděle 16. května 2021

Očekáváme v 7:00 9°C

Celá předpověď