Euro vůči dolaru sestoupilo k hranici 1,03 USD, nejníže za 20 let

foto Znak eura před budovou Evropské centrální banky (ECB) ve Frankfurtu. Ilustrační foto.

Londýn - Euro se dnes dopoledne na devizovém trhu propadlo vůči dolaru na nejnižší hodnotu od prosince 2002. Podle analytiků k tomu přispívají obavy z recese a také energetická krize v eurozóně. Dolar naopak těží z razantního zpřísňování měnové politiky ve Spojených státech.

Euro před polednem ztrácelo téměř 1,2 procenta a obchodovalo se za 1,0301 USD.

Analytik společnosti MUFG Derek Halpenny uvedl, že po dalším výrazném růstu cen zemního plynu v Evropě a Británii se zvyšuje riziko, že Evropa sklouzne do recese. Náladu také zhoršují obavy z toho, jak bude reagovat Evropská centrální banka (ECB). Šéf německé centrální banky Joachim Nagel se totiž snaží ochránit vysoce zadluženou zemi před prudkým růstem úrokových sazeb, což ohrožuje plány ECB. Ta už dříve naznačila, že v červenci hodlá zvýšit sazby o 0,25 procentního bodu a v září o 0,5 procentního bodu.

"Pro euro bude nadále velmi obtížné dosáhnout významnějšího růstu, protože situace v energetice se zhoršuje a rizika ekonomického růstu se výrazně zvyšují," uvedl Halpenny.

Dolarový index,který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, si před polednem připisoval jedno procento na 106,19 bodu. Dolar k japonskému jenu přidával 0,1 procenta na 135,73 jenu a pohyboval se kolem nejvyšší hodnoty za 24 let. Euro vůči jenu ztrácelo 1,1 procenta a pohybovalo se kolem 139,84 jenu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je pátek 19. srpna 2022

Očekáváme v 9:00 25°C

Celá předpověď