EU27 a Británie se dohodly na odkladu brexitu do konce října

foto Předseda Evropské rady Donald Tusk (vlevo) a britská premiérka Theresa Mayová na brexitovém summitu EU v Bruselu 10. dubna 2019.

Brusel - Sedmadvacet zemí Evropské unie a Británie se dnes dohodly na odkladu britského odchodu z EU do 31. října s tím, že pokud britský parlament schválí dohodu o vystoupení, odejde země z unie dřív. Novinářům to v noci po mimořádném summitu EU k brexitu řekl předseda vrcholných unijních schůzek Donald Tusk. Brity vyzval, aby získaný čas nepromarnili. Mayová slíbila, že se bude dál snažit najít východisko z brexitové krize a dosáhnout schválení dohody v britském parlamentu.

Fotogalerie

"Pro Spojené království to znamená dodatečných šest měsíců. V této době bude další postup plně v britských rukou," prohlásil Tusk. Britská strana podle něj může nejen ratifikovat smlouvu, ale také přehodnotit celou svou strategii okolo brexitu.

To by mohlo vést ke změnám politické deklarace popisující společnou představu budoucích vztahů, ale ne v textu samotné dohody o spořádaném britském odchodu, uvedl předseda Evropské rady. Připomněl, že až do konce října má také Británie stále možnost svou žádost o odchod zcela stáhnout. Na konci června hodlá Tusk šéfy států a vlád informovat o vývoji dění kolem brexitu.

Grafický profil k hlavním událostem brexitu

Premiérka Theresa Mayová na závěr summitu zdůraznila, že Británie může EU opustit dřív než 31. října, pokud parlament schválí dohodu s EU. Vyloučené podle ní není ani to, že Británie nakonec z EU odejde ještě před volbami do Evropského parlamentu, které se budou konat mezi 23. a 26. květnem.

Britská premiérka také uznala, že řada lidí je "obrovsky frustrovaná" z toho, že požádala o další odklad. "Nepředstírám, že příštích pár týdnů bude lehkých, nebo že existuje jednoduchá cesta z patu v parlamentu, ale máme jako politici povinnost najít způsob, jak naplnit demokratické rozhodnutí z referenda, zajistit brexit a posunout naši zemi kupředu," řekla Mayová.

Francouzský prezident Emmanuel Macron při odchodu novinářům řekl, že noční dohoda je "nejlepší možný kompromis". Sedmadvacítka podle něj udržela jednotu, Británie dostala čas na schválení rozvodové dohody a podařilo se také zajistit hladké fungování unijních institucí.

Německá kancléřka Angela Merkelová hovořila na závěrečné tiskové konferenci o "velmi intenzivním, velmi dobrém večeru", který ukázal jednotu Evropské unie.

Irský premiér Leo Varadkar míní, že odklad dává Británii čas na dohodu mezi vládou a opozicí a na ratifikaci dohody o spořádaném odchodu. "Je to tři roky od referenda a máme za to, že je na čase, aby se Británie rozhodla. Tak jim k tomu dáváme čas," řekl Varadkar. Například nizozemský premiér Mark Rutte má za velmi nepravděpodobné, že by sedmadvacítka v říjnu mohla rozhodnout ještě i o třetím odkladu britského konce v unii.

Podle čekého premiéra Andreje Babiše je odklad do konce října dostatečný na to, aby se Británie rozhodla, co ohledně odchodu z unie vlastně chce. "Kompromis se hledal složitě," připustil po osmi hodinách jednání předseda české vlády. Většina unijních států podle něj byla pro delší prodloužení, aby Británie měla na rozhodování více času. On sám ve svém vystoupení navrhoval odložit brexit až na konec března 2020. Některé země podle něj navrhovaly odklad i o několik let.

"Británie bude dál upřímně spolupracovat jako plnoprávný členský stát se všemi právy a jako blízký přítel a důvěryhodný spojenec," dodal Tusk. Závěry schůzky zdůrazňují, že Británie by se v době, kdy je stále členem unie měla snažit napomoci dosahovat cílů EU a naopak se zdržet kroků, které by je mohly ohrozit, především při své účasti na rozhodování v unii.

Dokument také uvádí, že 27 zemí a Evropská komise i další unijní orgány se budou k diskusím souvisejícím se situací po britském odchodu scházet separátně, tedy bez britské účasti. Na tiskové konferenci po summitu to předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker přirovnal k jednání euroskupiny, tedy samostatným schůzkám ministrů financí zemí EU, které používají euro.

Noční dohoda je kompromisem mezi požadavkem většiny zemí, které chtěly brexit odložit až o rok, a několika států v čele s Francií, která usilovala o co nejkratší prodloužení britského členství v EU. "Je snazší dosáhnout kompromisu tady na summitu než v britském parlamentu," poznamenal Tusk, který připustil, že délka odkladu brexitu je poněkud kratší, než si původně přál.

Datum 31. října odpovídá konci funkčního období stávající Evropské komise.

Předpokladem pro naplnění dohody je britská účast v květnových evropských volbách, což Junkcer komentoval slovy, že je to sice poněkud kuriózní, evropské právo je však třeba respektovat. Pokud by je Británie neuspořádala, opustila by unii brexitem bez dohody už k 1. červnu.

Mayová doufá v dohodu s labouristy a co nejrychlejší odchod z EU

Británie by podle své premiérky Theresy Mayové měla Evropskou unii opustit co nejdříve, aby se nemusela účastnit květnových voleb do Evropského parlamentu. Termín brexitu a případné zapojení do eurovoleb podle šéfky vlády závisí na rozhodnutí Dolní sněmovny britského parlamentu. Na její půdě dnes Mayová vyzvala opoziční labouristy ke spolupráci při hledání kompromisu.

Je povinností obou hlavních stran ve sněmovně, aby spolupracovaly a aby "uskutečnily to, co si britský národ odhlasoval", citovala britskou premiérku zpravodajská společnost BBC. Konzervativní vláda chce podle ministerské předsedkyně pokračovat v rozhovorech s labouristy a chce najít řešení, které bude přijatelné pro většinu poslanců.

Představitelé britské vlády se zástupci hlavní opoziční strany začali o brexitovém kompromisu jednat minulou středu. Rozhovory zatím průlom v současném parlamentním patu nepřinesly a není jasné, zda je Mayová skutečně ochotna opozici ustoupit. Lídr labouristů Jeremy Corbyn jí dnes vzkázal, že pokud to vláda s hledáním kompromisu myslí vážně, její "červené linie se musí posunout".

"Premiérka se přísně držela plánu s chybami a nyní nám vypršel čas," řekl Corbyn, který nicméně přivítal aktuální jednání. Vláda podle něj naznačuje, že "by mohla být ochotna ustoupit v zásadních otázkách, které neumožňovaly podporu premiérčiny dohody" ze strany labouristů. Mluvčí Mayové později novinářům sdělil, že rozhovory mezi vládou a hlavní opoziční stranou pokračují i dnes odpoledne.

Pokud tato jednání nepřinesou ovoce, plánuje Mayová předložit Dolní sněmovně několik návrhů a postupovat podle toho, jak se její členové vyjádří. O jakých variantách by se mohlo hlasovat, premiérka nenaznačila. Podle BBC by šlo o alternativy k dojednané podobě brexitu, přičemž by ve hře bylo i nové referendum.

Po tomto scénáři při dnešním vystoupení Mayové v parlamentu volala řada poslanců. Šéfka vlády v reakci na podobné dotazy uváděla, že postoj kabinetu k novému plebiscitu se nemění a že jeho uspořádání labouristům při společných jednáních nenabídla. Poslancům doporučila, aby nadcházející velikonoční prázdniny využili k promyšlení rozhodnutí, která bude třeba po návratu do parlamentu rychle učinit.

Zbytek EU v noci na dnešek na mimořádném summitu prodloužil Británii členství do konce října, tak aby mohla schválit podmínky svého odchodu z evropského bloku. Říjnový termín ovšem znamená, že Londýn se musí začít připravovat na účast v květnových evropských volbách.

Podle Mayové sice zapojení Britů do eurovoleb není nevyhnutelné, avšak s hledáním východiska není možné otálet. "Například, kdybychom (brexitovou) dohodu schválili do 22. května, nemuseli bychom se evropských voleb účastnit, a když ji EU rovněž ratifikuje, budeme moci odejít 31. května ve 23:00 (24:00 SELČ)," uvedla.

Premiérka dodala, že datum britského odchodu z unie a případnou účast země v unijních volbách mají v rukách britští poslanci. Prodloužení vyjednávacího období bylo na summitu dohodnuto tak, že může skončit, jakmile bude podoba brexitu ratifikována. EU27 zároveň nadále vylučuje přepracování připravené dohody o podmínkách rozluky s Británií, kterou ovšem Dolní sněmovna již třikrát odmítla; unie připouští pouze úpravu politické deklarace nastiňující podobu budoucích vztahů obou stran.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je neděle 26. ledna 2020

Očekáváme v 3:00 -4°C

Celá předpověď