EU zařadila Česko na seznam zelených zemí, zjednoduší to cestování

foto Ilustrační foto - Cestující procházeli 1. července 2020 odbavovací halou Letiště Václava Havla v Praze.

Stockholm/Praha - Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) zařadilo ode dneška Česko mezi zelené země s nízkým rizikem nákazy, což usnadní cestování do evropských zemí, které se řídí společným unijním semaforem. Pro většinu oblíbených turistických destinací, včetně Chorvatska, už Češi nebudou potřebovat negativní test ani trávit čas v karanténě. Na změny v pravidlech cestování upozornil server Seznam Zprávy.

Cestující ze zemí nebo regionů klasifikovaných jako zelené, bez ohledu na své občanství, mohou vstoupit do Chorvatska, aniž by podléhali požadavku izolace nebo testu. Dosud byl vstup do Chorvatska možný jen po nejméně 14 dnech od dokončení očkování, do 180 dní po prodělání nemoci covid-19 nebo s negativním PCR nebo antigenním testem.

Chorvatské turistické sdružení českým turistům stále doporučuje, aby před cestou vyplnili formulář EnterCroatia kvůli snadnějšímu odbavení na hranicích. Cestovatelé mohou využít rychlejší pruh s označením EnterCroatia, uvedlo sdružení v tiskové zprávě. Chorvatsko od začátku roku do konce května navštívil více než milion turistů, počet přenocování dosáhl 3,9 milionu. Z toho na Česko připadá 117.000 přenocování.

Evropská komise (EK) v polovině června spustila platformu Re-open EU, kde je možné přehledně najít pravidla pro vstup do jednotlivých zemí Evropské unie a také na Island, do Lichtenštejnska, Norska a Švýcarska v závislosti na barvě výchozí země na cestovatelském semaforu. Platforma používá informace z ECDC a každý den je aktualizuje. Platforma, dostupná pro počítač i mobilní telefony, je k dispozici také v češtině.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je středa 4. srpna 2021

Očekáváme v 5:00 15°C

Celá předpověď