EU zahájila u WTO řízení proti Číně, viní ji z obchodní diskriminace Litvy

foto Litevská ambasáda v Pekingu. Ilustrační foto. 

Brusel - Evropská unie zahájila u Světové obchodní organizace (WTO) řízení proti Číně, kterou viní z diskriminačních obchodních praktik vůči Litvě. Oznámila to dnes Evropská komise (EK). Protože pokusy o vyřešení sporu selhaly, bylo proti Číně zahájeno řízení o urovnání sporu, uvedla unijní exekutiva.

Evropská komise dohlíží na unijní obchodní politiku. Místopředseda komise Valdis Dombrovskis na twitteru napsal, že Čína svým postojem ohrožuje integritu jednotného unijního trhu a ovlivňuje i dodavatelské řetězce a další export z vnitřního trhu EU.

Mezi Čínou a Litvou se v posledních měsících zvýšilo napětí. Peking omezil diplomatické styky s touto pobaltskou zemí poté, co Tchaj-wan ve Vilniusu otevřel zastupitelský úřad pod svým jménem.

Čína považuje demokratický Tchaj-wan, který se odtrhl od pevniny v roce 1949, spíše za oddělenou provincii než za nezávislý stát, a pokouší se jej mezinárodně izolovat. Litevská obchodní sdružení si následně stěžovala, že dovoz zboží z Litvy do Číny je blokován a že země už není uvedena v čínském celním systému, uvedla agentura DPA.

Komise uvedla, že během uplynulých týdnů shromažďovala důkazy o různých typech čínských omezení. Ty se podle ní týkají odmítání celně odbavovat litevské zboží, zamítání litevských žádostí a tlaku na evropské firmy, aby vyřadily Litvu ze svých dodavatelských řetězců, když zboží následně putuje do Číny.

Nyní začne formální 60denní období konzultací mezi stranami. Pokud to spor nevyřeší, může EU požádat, aby v této záležitosti rozhodl panel WTO. Zpravidla ale trvá roky, než WTO spory vyřeší.

Čínské ministerstvo zahraničí uvedlo, že Čína jednala v souladu s pravidly WTO a její problém s Litvou je politický. "Připomínáme EU, aby... se měla na pozoru před pokusem Litvy narušit vztahy mezi Čínou a EU," řekl podle agentury Reuters na tiskové konferenci mluvčí ministerstva Čao Li-ťien.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je sobota 21. května 2022

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď