EU: V neděli se bude konat oficiální schůzka ohledně jaderné dohody s Íránem

foto Ilustrační foto - Podzemní centrifugy obohacující uran v jaderném provozu v íránském Natanzu.

Paříž - Účastníci jednání o obnovení mezinárodní dohody o íránském jaderném programu budou mít v neděli oficiální schůzku ve Vídni. Oznámila to dnes Evropská unie. Minulou sobotu ve Vídni začalo šesté kolo rozhovorů. Nedělní oficiální schůzka podle agentury Reuters signalizuje, že rozhovory zřejmě budou odročeny.

Ruský vyjednavač Michail Uljanov dnes uvedl, že nedělní schůzka rozhodne o dalším vývoji vídeňských jednání. "Dohoda o obnovení jaderné smlouvy je na dosah, ale ještě není dokončena," dodal.

Zástupci Íránu a šesti světových mocností ve Vídni od dubna jednají o krocích, které bude k obnovení jaderné dohody nutné učinit. Dohodu nazvanou Společný všeobecný akční plán - JCPOA, jejímž cílem je zabránit islámské republice vyvíjet jaderné zbraně, uzavřely s Íránem v roce 2015 Spojené státy, Rusko, Čína, Británie, Francie a Německo. Její součástí bylo zmírnění protiíránských sankcí výměnou za omezení jaderných ambicí Teheránu a záruky, že Írán nebude vyvíjet jaderné zbraně.

Americký prezident Donald Trump ale v roce 2018 od dohody jednostranně odstoupil a sankce proti Íránu obnovil. Írán pak začal části dohody porušovat, mimo jiné začal zvyšovat zásoby obohaceného uranu, což je považováno za možný krok k výrobě jaderné bomby. Írán přitom tvrdí, že o jaderné zbraně neusiluje. Nynější americký prezident Joe Biden chce jadernou dohodu oživit, ale za podmínky, že ji Írán začne znovu plnit.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je pondělí 2. srpna 2021

Očekáváme v 5:00 15°C

Celá předpověď