ERÚ varuje před sankcemi za ušlý zisk při předčasném ukončení smlouvy

foto Zemní plyn, plynový sporák, energie, spotřeba - ilustrační foto.

Praha - Energetický regulační úřad (ERÚ) varuje před smlouvami, které obsahují při předčasném ukončení smlouvy s dodavatelem elektřiny nebo plynu kromě standardní pokuty i sankci za ušlý zisk. Sankce přitom může být několikanásobně vyšší než pokuta samotná a vymáhaná částka se může ve výsledku pohybovat i v desetitisících korun, sdělil úřad ČTK.

"Samotná pokuta za předčasné ukončení smlouvy se nejčastěji pohybuje okolo 5000 korun. To však některým dodavatelům nestačí a naúčtují spotřebiteli ještě ušlý zisk. Ve smlouvě toto ustanovení bývá uvedeno ve formě vzorce, kdy se ušlý zisk vyčíslí jako část očekávané spotřeby, kterou již nevyčerpáme. Než něco podobného podepíšete, počítejte," řekl dnes radní ERÚ Ladislav Havel.

Vzorec ušlého zisku podle úřadu typicky počítá s několika stokorunami za každou megawatthodinu (MWh), kterou měl spotřebitel podle dodavatele ještě odebrat, ale kvůli předčasnému ukončení smlouvy už neodebere. Množství těchto megawatthodin dodavatel zpravidla dovozuje z očekávané spotřeby, která se promítá i do nastavení záloh.

"Uvedu jeden příklad za všechny. S žádostí o pomoc se na nás obrátil senior, po kterém chtěl dodavatel zaplatit za předčasně ukončenou smlouvu přes 70.000 korun, a to od něj plyn odebíral sotva měsíc. I když šlo o extrémní případ, částky přesahující 10.000 korun už tak výjimečné nejsou," uvedl Havel.

Energetický úřad upozornil, že ujednání o smluvních sankcích jsou v textu smlouvy často skrytá, obtížně čitelná, či objektivně nesrozumitelná. "Pokud se vám zdá smlouva v oddílu pojednávajícím o sankcích příliš složitá a dodavatel se brání srozumitelnému vysvětlení, měli byste ji zavrhnout. Na trhu si můžeme vybírat přinejmenším z několika desítek nabídek, vyberte si takovou, která na vás nelíčí zákeřné pasti," řekla radní ERÚ Martina Zemanová.

Úřad připomněl, že délku smluv na dobu určitou uzavíraných s dodavateli energie dnes prakticky nic neomezuje a výjimečné tak nejsou případy, kdy se lidé uvazují i na deset let. "S tímto problémem by spotřebitelům mohla částečně pomoct novela energetického zákona, která zkrátí maximální možnou délku smluv na dobu určitou, čímž se omezí i sankce od toho odvozené," uvedla Zemanová. Novela, kterou se aktuálně zabývá Senát, počítá s tím, že maximální délka smlouvy se zkrátí na tři roky.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je úterý 21. září 2021

Očekáváme v 17:00 15°C

Celá předpověď