Erdogan: Ankara zahájí v Sýrii operaci východně od Eufratu

foto Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Istanbul - Turecko zahájí na severu Sýrie operaci východně od řeky Eufrat, podle agentury Reuters to dnes oznámil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Dodal, že o tom informoval Rusko i USA. Ankara už na severu Sýrii má své vojáky několik let, zatím ale jen západně od Eufratu. Cílem její operace je vytlačit od její jižní hranice kurdské povstalce, které Turecko označuje za hrozbu pro svou bezpečnost.

"Už jsme vstoupili do Afrínu, Džarábulusu, al-Bábu. Nyní vstoupíme do oblasti východně od Eufratu," uvedl podle agentury Anadolu Erdogan. Vyjmenoval tak syrská města, kde už Ankara má své vojáky od loňska. Erdogan také řekl, že "trpělivost Turecka v regionu je u konce".

Ankara chce na severu Sýrie u svých hranic vytvořit až 30 kilometrů širokou bezpečnostní zónu, která by byla plně pod kontrolou Turecka a mohla být mimo jiné využita pro návrat 3,6 milionu syrských uprchlíků žijících nyní v Turecku.

Vytvoření této zóny navrhl letos v lednu americký prezident Donald Trump poté, co loni oznámil stažení amerických vojáků ze Sýrie. To vyvolalo obavy z osudu Kurdů na severu země, kde jsou aktivní kurdské milice považované Ankarou za teroristy. Na jihovýchodě Turecka žije také početná kurdská menšina a působí tam kurdští separatisté.

Pro Kurdy, kteří oblast na severu Sýrie obývají, by vytvoření bezpečnostní zóny znamenalo, že by přišli o území, které jejich milice vybojovaly při srážkách s teroristickou organizací Islámský stát (IS). Proti ní bojovaly společně s mezinárodní koalicí v čele s USA a výrazně pomohly k poražení IS v Sýrii.

Erdogan už minulý měsíc varoval, že Turecko je odhodláno zničit "teroristický koridor" v Sýrii bez ohledu na to, jak dopadnou rozhovory se Spojenými státy o vytvoření bezpečnostní zóny. Kvůli nim přijel naposledy minulý měsíc do Ankary zvláštní zmocněnec USA pro Sýrii James Jeffrey.

Vztahy USA a Turecka nedávno dále zkomplikoval nákup ruského systému protiraketové obrany S-400, jehož první část dorazila minulý měsíc do Turecka.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je pondělí 18. listopadu 2019

Očekáváme v 7:00 9°C

Celá předpověď