Epidemie slábne, v nemocnicích je ale stále mnoho lidí na JIP

foto Ilustrační foto - Zdravotnice se starají o pacienta s covid-19 1. prosince 2020 na oddělení JIP Krajské nemocnice Liberec.

Praha - Epidemie covidu-19 začala brzdit, což se projevuje nižšími počty denně diagnostikovaných a reprodukční číslo je asi 0,8. Stále ale je vysoká přítomnost viru v populaci a zůstává také komunitní šíření, řekl ČT a ČTK ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Do nemocnic míří 500 až 600 nových případů denně, celkové počty stagnují kolem 7000 hospitalizovaných. Na jednotkách intenzivní péče ale leží zhruba stejný počet lidí ve vážném stavu jako na vrcholu předchozí vlny epidemie na začátku listopadu.

"Epidemická situace neeskaluje. Naopak se mírně zlepšuje a je evidentní, že zavedená opatření začínají fungovat a projevují se na počtu nově diagnostikovaných pacientů. Pro zachování příznivého vývoje situace je ale nutné, abychom platná opatření důsledně dodržovali," uvedl v tiskové zprávě ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

"Výhledy jsou jednoznačně pozitivní, ale pořád tady máme velmi vysokou virovou nálož v populaci a jednoznačné komunitní šíření," řekl Dušek. Počty nově pozitivně diagnostikovaných klesají a počet testů zůstává při sečtení obou metod, antigenních testů i laboratorních PCR, kolem 50.000 až 60.000 denně.

Ve čtvrtek byl počet nově potvrzených případů nemoci covid-19 v Česku skoro o polovinu nižší než před týdnem, a to 8032. Klesl i podíl případů nákazy na počtu provedených testů na 28,3 procenta. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

"Pokles se tak promítá do poměrně rychlého poklesu reprodukčního čísla, což je trochu virtuální realita, protože jdeme dolů z vysokých čísel. Až si zase 'sednou' dolů, bude mít tendenci se zvedat zase zpět třeba k jedničce," uvedl Dušek. Aktuální reprodukční číslo se pohybuje mezi 0,77 a 0,8.

"Začíná se to částečně projevovat v nemocnicích, kde stagnuje celkový počet hospitalizovaných s covidem-19," řekl Dušek. Celkové počty hospitalizovaných dosáhly v posledních dnech nejvyššího počtu 7491, při poslední vlně epidemie na přelomu října a listopadu to bylo 8200. K maximu přes 1200 se ale podle Duška blíží jednotky intenzivní péče, kde se zdravotníci starají o nevážnější případy. Od neděle je číslo vyšší než 1100 osob.

"Kapacity nemocnic pro pacienty s covidem-19 jsou nadále v několika krajích na hraně své maximální vytíženosti, důvodem je nákaza personálu, zejména zdravotních sester," uvedl náměstek ministra Vladimír Černý, který má na starosti národní dispečink intenzivní péče. Využívají se podle něj všechny možnosti personální výpomoci, armády, studentů zdravotních škol a lékařských fakult nebo dobrovolníků.

"Úroveň péče odpovídá objektivní skutečnosti nedostatku kvalifikovaného personálu a pro udržení co největšího možného rozsahu zdravotní péče u co nejvyššího počtu potřebných pacientů dochází ke snížení obvyklých organizačních, ošetřovatelských nebo diagnosticko-léčebných standardů," dodal náměstek. Podle něj ale nejsou informace o tom, že by nebylo možné pacienty umisťovat na odpovídající lůžka. Narazil tak na informace v médiích, že taková situace minulý týden nastala například v chebské nemocnici.

Denně podle Duška dál přibývá vysoký počet nakažených z potenciálně rizikových skupin, jako jsou senioři. Ve čtvrtek jich bylo 1400, dny předtím 2000 i 3000. "Třetině těchto lidí hrozí těžký průběh onemocnění a nějaká forma hospitalizace," dodal. 

Minulý týden byly zaznamenány nejvyšší denní nárůsty počtu nakažených za celou epidemii. Ve středu přibylo rekordních více než 17.700 případů. Také podíly pozitivních testů byly vysoké. Dosahovaly téměř 43 procent podle aktuálních údajů ministerstva zohledňujících všechny testy, ne jen tzv. PCR testy.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je pátek 26. února 2021

Očekáváme v 19:00 5°C

Celá předpověď