Energie pro odběratele dál zlevňují, další dodavatelé představili nové tarify

foto Plyn, zemní plyn, hořák, sporák, cena plynu – ilustrační foto.

Praha - Energie pro tuzemské odběratele dál zlevňují. Společnost innogy od října sníží cenu plynu pro 310.000 zákazníků na úroveň 18 procent pod současným vládou stanoveným maximem. Další dodavatel Moravské naftové doly (MND) snížil cenu plynu u fixovaných produktů proti cenovému stropu o 36 procent a u elektřiny o 24 procent. Už dříve oznámila zlevnění elektřiny a plynu od září také Pražská energetika (PRE). Vyplývá to z informací dodavatelů.

Vláda pro letošní rok stanovila cenové maximum na energie. Spotřebitelé tak za megawatthodinu (MWh) elektřiny mohou zaplatit maximálně 6000 korun s DPH, za MWh plynu 3000 korun. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Takzvané stropy platí pro domácnosti, firmy i veřejné instituce. S jejich prodloužením na příští rok vláda nepočítá, uvedl v pátek ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Nový ceník pro zákazníky se smlouvou na dobu neurčitou začne platit u innogy, která je největším tuzemským dodavatelem plynu, od 1. října. Cena plynu v něm bude o 18 procent nižší, než je nyní cenový strop. Měsíční náklady na vytápění průměrného domu klesnou podle společnosti po úpravě ceny o zhruba 700 Kč.

Zlevnění plynu podle innogy umožňuje pozitivní vývoj velkoobchodních cen na evropských trzích. "Postupně pro naše zákazníky přikupujeme levnější plyn a průběžně snižujeme ceny na základě příznivých forwardových nákupů na evropském trhu," uvedl ředitel maloobchodu innogy David Konvalina.

MND spustilo nové fixované tarify ode dneška. Cenu plynu v nich nabízí za 1935 Kč za MWh s DPH a elektřinu v nejčastější distribuční sazbě D02d za 4592 Kč za MWh s DPH. Tarify počítají s neměnnou cenou do konce června 2025, v kratší verzi do března 2024. Podle ředitele marketingu MND Energie Jana Sýkory společnost nabízí energie pod úrovní vládního limitu novým i stávajícím zákazníkům.

V červenci oznámila úpravu cen také PRE. Více než 700.000 zákazníkům zlevní od září elektřinu o 20 procent a plyn o 30 procent. Plošné snížení cen umožnil podle společnosti příznivý vývoj na velkoobchodním trhu. Dotkne se všech zákazníků, kteří nemají fixaci ceny.

Nové tarify pod vládou stanovenými limity začali dodavatelé v ČR nabízet zhruba od začátku roku. V prvních měsících roku snížily ceny pod vládní cenový strop u některých tarifů například E.ON, innogy, Centropol, Pražská plynárenská a další dodavatelé. Nový fixovaný produkt s postupně klesající cenou od jara nabízí také ČEZ.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je sobota 30. září 2023

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď