Energetický úřad loni dostal 22.198 podnětů, dvakrát více než před krizí

foto Ostravská pobočka Energetického regulačního úřadu (ERÚ).

Praha - Energetický regulační úřad (ERÚ) v loňském roce obdržel 22.198 podnětů od spotřebitelů. Meziročně počet stagnoval, v porovnání s předkrizovými léty však jde o takřka dvojnásobný nárůst. Tématem podání byly nejčastěji zálohy a vyúčtování, ubylo naopak problémů se zprostředkovateli. Zvýšil se i počet kontrol a sporů mezi spotřebiteli a dodavateli. Informoval o tom ERÚ.

Loňských 12 měsíců podle úřadu dorovnalo počtem podání rekordní čísla z roku 2021. Změnila se ovšem jejich struktura. Zatímco v závěru roku 2021 přicházely kvůli pádu některých dodavatelů v čele s Bohemia Energy především dotazy na výběr nového dodavatele nebo specifika režimu dodavatele poslední instance, loni byly příčinou podnětů hlavně důsledky energetické krize.

"V celé třetině případů nás lidé loni oslovili kvůli zálohám či vyúčtování, respektive kvůli rostoucím cenám energií, které se do plateb promítají. Těchto podání přibylo zejména ve druhém pololetí roku, kdy už se jednalo takřka o polovinu z celkového počtu dotazů," uvedl předseda rady ERÚ Stanislav Trávníček. Podle něj navíc spotřebitelé poslali úřadu i další tisíce neoficiálních dotazů a podnětů.

Mezi časté dotazy patřilo podle ERÚ také zjištění dodavatele, kdy spotřebitelé nevěděli, s kým mají uzavřený kontrakt. Šlo přibližně o pětinu podání. Každý desátý dotaz či stížnost pak mířily na změnu dodavatele a související problémy. Ubylo naopak podání kvůli nekalým praktikám zprostředkovatelů. K tomu podle Trávníčka přispělo zpřísnění podmínek jejich podnikání a také situace na trhu.

Rekordně loni přibylo také řešení sporů mezi spotřebiteli a dodavateli prostřednictvím mimosoudního řešení sporů. "Zatímco v roce 2021 jsme obdrželi 138 návrhů na zahájení tzv. sporného řízení, loni už to bylo 440. Pro srovnání, ještě v roce 2019 u nás spotřebitelé zahajovali sporů 72. Za čtyři roky tak jde o více než šestinásobný nárůst, který musel úřad zvládnout," podotkla členka Rady ERÚ Markéta Zemanová.

ERÚ loni registroval rovněž výrazný nárůst podnětů ke kontrole. Celkem jich dostal 2029, přičemž 1506 se týkalo ochrany spotřebitele, což je více než šestinásobek oproti roku 2021 a desetinásobek v porovnání s rokem 2020. Podle úřadu to dokazuje, že se mezi dodavatele ve velkém vrátily nekalé praktiky. Z jejich strany jde hlavně o porušování smluv, nedodržování fixace, neoznámení růstu ceny a následně vymáhání její úhrady v rozporu se zákonem.

ERÚ loni dále zahájil 361 sankčních řízení, v nichž rozhoduje o uložení pokut. Řízení se týkají desítek dodavatelů, některým přitom podle úřadu hrozí i několikamilionové pokuty. Rozhodovat o nich bude ERÚ letos.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je neděle 29. ledna 2023

Očekáváme v 19:00 -3°C

Celá předpověď