Energetický plán EU musí být pro všechny, ne jen pro Německo, řekl Morawiecki

foto Příjezd státníků na neformální summit Evropské unie, 7. října 2022, Pražský hrad, Praha. Na snímku polský premiér Mateusz Morawiecki.

Praha - Evropská unie potřebuje společný plán pro omezení vysokých cen energií, čemuž v současnosti brání "německý egoismus". Před začátkem neformálního jednání unijních lídrů v Praze to řekl polský premiér Mateusz Morawiecki, podle něhož bude masívní německá podpora spotřeby energií předmětem "žhavé debaty".

Předseda polské vlády rovněž vyzval Evropskou komisi, aby sáhla k dočasnému omezení cen emisních povolenek, které se podle něj na rekordním zdražení energií také podílejí.

Morawiecki opětovně kritizoval plán vlády v Berlíně, která chce na zmírnění dopadů vysokých cen energií vynaložit až 200 miliard eur (téměř pět bilionů Kč). To by podle expertů mohlo znevýhodnit ostatní země EU.

"V těžkých časech se všichni musí shodnout na společném jmenovateli, ne na takovém, který by vyhovoval jedné zemi," prohlásil šéf polské vlády.

Polsko stejně jako většina ostatních zemí EU podporuje zavedení cenového stropu u plynu, jehož vysoké ceny se promítají do drahé elektřiny. Německo spolu s Nizozemskem či severskými státy se zatím staví proti s obavami, že by strop zásadně narušil fungování trhu a mohl způsobit nedostatek plynu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je neděle 27. listopadu 2022

Očekáváme v 21:00 -1°C

Celá předpověď