Elektrický nástupce SUV Volvo XC90 bude připraven pro autonomní jízdu

foto Volvo - ilustrační foto

Bateriový elektromobil, který představí automobilka Volvo v příštím roce, a který se stane nástupcem současné vlajkové lodi XC 90, dostane množství nejmodernějších senzorů a rovněž technologii Lidar. Toto zařízení od společnosti Luminar vysílá neustále laserové paprvky ke skenování okolí vozidla. Elektronika pak vyhodnocuje vzdálenost od jednotlivých oblastí a podle toho upozorňuje na hrozící nebezpečí. Ať již lidské řidiče nebo v budoucnosti umělou inteligenci. Právě počítač pro autonomní řízení bude také od samého počátku do tohoto vozu zabudováván.

„Společnost Volvo Cars byla vždy lídrem v oblasti bezpečnosti. A nyní definuje novou úroveň automobilové bezpečnosti,“ uvedl generální ředitel automobilky Håkan Samuelsson. „Protože bude tento hardware součástí standardní výbavy, umožní nám na základě vzdáleného přístupu průběžně vylepšovat bezpečnostní funkce a zavádět pokročilé systémy autonomního řízení, což posílí naši vedoucí pozici v oblasti bezpečnosti,” dodal.

Volvo však není úplně první automobilkou, která laserový skener využije v osobním voze. Premiéru si odbyl ve voze Audi A8 již v roce 2018.

Kromě sady senzorů a počítače s umělou inteligencí bude nový vůz Volva vybaven záložními systémy pro klíčové funkce jako jsou řízení a brzdění. “Díky tomu bude hardware připraven na bezpečnou autonomní jízdu bez dozoru řidiče připraven hned, jak bude tato možnost k dispozici,” uvedlla automobilka v tiskové zprávě.

Bližší informace o svých budoucích technologických plánech odhalí Volvo na speciální akci Volvo Car Tech Moment, která se uskuteční poslední červnový den.

Autonaelektřinu.cz

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 30. května 2023

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď