EK včas vyzve Polsko k zaplacení sankcí kvůli dolu Turów, uvedl mluvčí

foto Ilustrační foto - Hnědouhelný důl Turów v Polsku v blízkosti Hrádku nad Nisou na Liberecku na snímku z 25. května 2021.

Brusel - Evropská komise "včas" vyzve Polsko k zaplacení sankcí uložených Soudním dvorem EU ve sporu o hnědouhelný důl Turów, uvedl dnes mluvčí EK. Soud už dříve nařídil Polsku, aby zastavilo činnost dolu na hranicích s Českou republikou. Aktivisté ocenili, že EK vyzve Polsko k platbě sankcí kvůli Turówu.

Když Varšava toto rozhodnutí ignorovala, rozhodl 20. září soud pokutě pro Polsko půl milionu eur (asi 12,7 mil. Kč) denně, dokud Polsko žádosti nevyhoví.

"V praxi bude komise tuto částku vyžadovat v rámci příslušné procedury. Výzvy k úhradě se posílají v jistých intervalech. Nevím přesně, kdy tuto výzvu pošleme do Polska ale bude to včas. Zatím budeme sledovat, zda v Polsku respektují rozhodnutí soudu," uvedl na tiskové konferenci mluvčí Evropské komise.

Polská strana navzdory květnovému předběžnému rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie odmítá přerušit těžbu v dole Turów, protože by to podle Polska mělo negativní dopady na energetickou bezpečnost země. Představitelé Polska navrhli finanční podporu obyvatelům českých obcí v blízkosti dolu. Jednání ale, také kvůli českým parlamentním volbám, dosud k dohodě nevedla.

Aktivisté ocenili, že EK vyzve Polsko k platbě sankcí kvůli Turówu

Ekologická organizace Greenpeace ocenila vyjádření Evropské komise, že "včas" vyzve Polsko k zaplacení sankcí ve sporu o hnědouhelný důl Turów. Zástupci organizace to dnes napsali ČTK. Podle Greenpeace dala komise najevo, že trvá na dodržení legislativy.

"Vítáme rozhodnutí Evropské komise o vymáhání pokut za nerespektování rozhodnutí evropského soudu v kauze dolu Turów. Evropská komise dává najevo, že případ sleduje a že nedopustí, aby Polsko ignorovalo evropský soud a platnou legislativu," napsala ČTK za Greenpeace Nikol Krejčová. "Už od doby, kdy se projekt na rozšiřování dolu Turów pouze připravoval, Polsko nebere ohled na negativní vlivy, které má těžba na životní prostředí a kvalitu života lidí žijících v blízkosti dolu. A to musí skončit. Jediným správným řešením je spravedlivá transformace regionu, nikoli pokračující ilegální těžba," doplnila aktivistka.

Mluvčí komise dnes sdělil, že Evropská komise "včas" vyzve Polsko k zaplacení sankcí uložených Soudním dvorem EU. Soud už dříve nařídil Polsku, aby zastavilo činnost dolu na hranicích s Českou republikou. Když Varšava rozhodnutí neuposlechla, rozhodl soud 20. září o pokutě pro Polsko ve výši půl milionu eur (asi 12,7 milionu Kč) denně, dokud země žádosti nevyhoví. Podle mluvčího EK se výzvy k úhradě zasílají v jistých intervalech. Kdy by ji Polsko mohlo obdržet, však neuvedl.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je sobota 23. října 2021

Očekáváme v 5:00 5°C

Celá předpověď