EK představila onkologické profily evropských zemí, ČR je mírně nad průměrem

foto Snímek z vyšetření prsu mamografem - ilustrační foto.

Brusel - Rakovina je druhou nejčastější příčinou úmrtí v Evropské unii po onemocněních oběhové soustavy; nejčastěji na ni umírají lidé, kteří mají nádory plic. Vyplývá to z tiskové zprávy, kterou dnes vydala Evropská komise. Ta společně s Organizací pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) představila onkologické profily jednotlivých unijních zemí a také Norska a Islandu. Vyplývá z nich, že v Česku je vysoký odhadovaný počet nových nádorových onemocnění a úmrtnost na ně je vyšší než průměr EU, nicméně klesá.

Úmrtnost na rakovinu se v různých zemích může velmi lišit v závislosti na socioekonomických nerovnostech a rizikových faktorech, jako je kouření, obezita, škodlivá konzumace alkoholu nebo znečištění ovzduší. Tyto faktory se častěji vyskytují u mužů, u nízkopříjmových skupin a u osob s nízkým vzděláním. Existují také velké rozdíly v úmrtnosti na rakovinu i v zemích samotných. Roli zde mohou hrát imimo jiné kapacity zdravotnických systémů, schopnost poskytovat včasný a bezplatný přístup k diagnóze či kvalita onkologické péče.

V Česku je odhadovaný výskyt nových případů rakoviny vysoký, s výraznými rozdíly podle regionů a pohlaví, zejména u rakoviny tlustého střeva a konečníku, kterými více trpí muži. Úmrtnost je zde také vysoká - v roce 2019 byla o deset procent vyšší než průměr EU - ale přibližuje se k němu. Vysoká úmrtnost na příčiny, kterým lze předcházet, však podle profilu Česka naznačuje prostor pro zlepšení. Spotřeba alkoholu a míra nadváhy a obezity v Česku patří k nejvyšším v EU, což značně přispívá k rizikovým faktorům.

Mezi lety 2011 až 2018 se v Česku snížila úmrtnost na rakovinu, které lze předcházet nebo ji léčit (o 15 až 18 procent), což je rychlejší pokles než ve většině zemí EU, díky kterému se ČR dostala na průměr EU. "Je to výsledek zlepšení screeningu rakoviny prsu, děložního čípku, tlustého střeva a konečníku a zlepšení dostupnosti a kvality onkologické péče v zemi," uvádí se v profilu země, podle kterého ale neklesala úmrtnost na rakovinu, které lze předcházet, tak rychle u žen, což naznačuje prostor pro zlepšení.

Programy screeningu rakoviny jsou v Česku podle Evropské komise dobře zavedené. Míry účasti jsou vyšší než průměr EU u rakoviny děložního čípku, prsu, tlustého střeva i konečníku a v posledních letech jsou, s výjimkou roku 2020, stabilní. Podle zprávy se kvalita onkologické péče v posledním desetiletí zvýšila.

Podle profilů EK může nerovnosti v oblasti nádorových onemocnění pomoci řešit identifikace problémů a sdílení osvědčených postupů mezi členskými státy. Obecně se problémy, kterým země EU čelí při poskytování kvalitní onkologické péče, liší. Některé státy jsou dobře vybavené, ale potýkají se s nedostatkem kvalifikovaných zdravotnických pracovníků, zatímco jiné mají vysoký počet kvalifikovaných lékařů, ale chybí například vybavení pro radioléčbu. Výdaje na prevenci se v posledních letech zvýšily, stále však představují pouze 3,4 procenta celkových výdajů na zdravotnictví.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je sobota 1. dubna 2023

Očekáváme v 9:00 11°C

Celá předpověď