EK podpoří nákup 36 elektrických vlaků na jižní Moravě

foto Železniční koleje. Ilustrační foto.

Brusel - Evropská komise (EK) schválila podporu 223 milionů eur (téměř 5,7 miliardy Kč) na nákup vlaků pro rychlostní železnici na jižní Moravě. Za dotaci z fondu soudržnosti pořídí kraj 36 elektrických souprav o celkové kapacitě přes 10.000 míst. Komise o tom informovala v tiskové zprávě. Náměstek jihomoravského hejtmana Roman Hanák (ČSSD) ČTK řekl, že schválení je důležitá informace. S penězi lze počítat, a projekt už tak podle něj nemůže nikdo zhatit.

Jihomoravský kraj o dotaci požádal předloni a peníze k unijního fondu by měly pokrýt 85 procent nákladů na pořízení vlaků.

"Mám radost, že díky kohezní politice se mohou obyvatelé Česka těšit z moderního, pohodlnějšího a efektivnějšího cestování vlakem," uvedla dnes komisařka pro soudržnost a reformy Elisa Ferreiraová. Dotace je podle ní zároveň jedním z prvních kroků na podporu ekologické dopravy v rámci Evropské zelené dohody.

Podrobnosti rozsáhlého plánu, který vytyčuje přechod EU ke klimaticky odpovědnému hospodářství a způsobu života, představila šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová minulou středu.

Nové vlaky by podle Bruselu měly na jižní Moravě jezdit do tří let. Jihomoravský kraj chce novými soupravami nahradit dosluhující vlaky na linkách S2 a S3, z nichž některé byly vyrobeny před téměř půl stoletím.

Hanák schválení podpory vítá. "Je to důležitá informace, i když jsme to očekávali vzhledem k tomu, že byl projekt dobře připravený. Měli jsme indicie z Evropské unie, že v ničem nebude překážka. Nyní můžeme s penězi počítat a už to nikdo nemůže zhatit," uvedl Hanák. Podle něj by měl kraj v rámci dnů dostat schvalovací zprávu z ministerstva dopravy.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je neděle 12. července 2020

Očekáváme v 11:00 19°C

Celá předpověď