EK hrozí rychlou odvetou v případě nových amerických cel na auta

foto Výroba automobilů Volkswagen - ilustrační foto.

Brusel - Evropská komise (EK) dnes pohrozila rychlými odvetnými opatřeními v případě, že se americký prezident Donald Trump rozhodne zavést nová cla na dovoz aut z Evropské unie. Uvedl to dnes mluvčí EK Margaritis Schinas. Předseda komise Jean-Claude Juncker nicméně v rozhovoru s listem Stuttgarter Zeitung upozornil, že Trump slíbil, že zatím nebude dodatečná cla na evropské automobily zavádět. Neupřesnil ale, kdy byl tento slib učiněn.

"Trump mi dal své slovo, že prozatím žádná cla na auta nebudou. Pokládám tento příslib za něco, na co se lze spolehnout," řekl Juncker. "Pokud by své slovo porušil, nebudeme se ani my cítit vázáni svým slibem, že budeme kupovat více americké sóji a zkapalněného plynu," dodal.

Trump a Juncker se loni v létě dohodli, že EU a USA budou pracovat na odbourávání obchodních bariér. Trump v rámci této dohody souhlasil, že zatím nepřistoupí k uvalení nových cel na dovoz aut z EU. Juncker tehdy uvedl, že v Evropě vznikne více terminálů k dovozu zkapalněného zemního plynu z USA a že EU bude dovážet více americké sóji.

Americké ministerstvo obchodu v neděli poslalo Trumpovi vyjádření, zda dovoz automobilů a automobilových součástek do USA představuje riziko pro národní bezpečnost. Obsah vyjádření však nezveřejnilo. Pokud by úřad shledal, že národní bezpečnost je ohrožena, mohl by navrhnout zavedení nových cel.

Prezident má nyní 90 dní, aby se rozhodl, zda bude jednat podle doporučení ministerstva obchodu. Představitelé automobilového průmyslu podle agentury Reuters předpokládají, že ministerské stanovisko doporučení nějakého typu cla obsahuje. Trump loni v květnu uvedl, že uvažuje o uvalení cla ve výši až 25 procent.

"Evropská komise si je vědoma, že americké ministerstvo obchodu dokončilo vyšetřování, zda dovoz automobilů představuje hrozbu pro národní bezpečnost USA," uvedl mluvčí EK Schinas. "Pokud jeho zpráva povede ke krokům poškozujícím evropský export, bude Evropská komise reagovat rychlým a adekvátním způsobem," dodal.

Agentura DPA uvedla, že Evropská komise už připravila seznam amerických výrobků, které by se mohly stát terčem odvetných cel. Na seznamu jsou podle ní například elektromobily. Odvetná cla by tak mohla zasáhnout třeba amerického výrobce elektromobilů Tesla.

Podle mluvčího německé vlády zastává Evropská unie názor, že dovoz aut do USA není záležitostí, která by se týkala národní bezpečnosti. Americký zákon z roku 1962 umožňuje prezidentovi zavést cla na základě doporučení amerického ministra obchodu a po konzultaci s ministerstvem obrany, pokud se zboží do Spojených států dováží v takovém množství nebo za takových okolností, které ohrožují nebo narušují národní bezpečnost. Tento postup se však používá jen zřídka a nebyl uplatněn od založení Světové obchodní organizace (WTO) v roce 1995. Kongres nemá v tomto případě možnost změnit nebo vetovat prezidentovo rozhodnutí.

Německá kancléřka Angela Merkelová již o víkendu vyjádřila zděšení z toho, že by Spojené státy měly evropská auta vnímat jako ohrožení své národní bezpečnosti. Německý hospodářský institut Ifo odhadl, že zavedení cla ve výši 25 procent by v dlouhodobém výhledu mohlo snížit vývoz aut z Německa do USA o polovinu.

Přední světové automobilky už loni varovaly, že 25procentní clo na dovoz aut a součástek by výrazně zvýšilo ceny automobilů v USA a mohlo by vést k zániku stovek tisíc pracovních míst.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je čtvrtek 27. června 2019

Očekáváme v 11:00 28°C

Celá předpověď