EK: AstraZeneca dodá v prvním kvartálu více dávek vakcíny

foto Ilustrační foto - Očkovací vakcína proti covidu-19, kterou vyvinula britská firma AstraZeneca ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou.

Brusel - Společnost AstraZeneca dodá státům Evropské unie v prvním čtvrtletí o devět milionů více dávek vakcíny proti covidu-19, než plánovala. Uvedla to dnes na twitteru předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Celkově má tak společnost dodat do konce března na 40 milionů dávek. Původně se ale zavázala k poskytnutí 80 milionů dávek.

Podle předsedkyně Evropské komise začnou dodávky vakcíny od britsko-švédské společnosti o týden dříve oproti předpokladu. "Společnost také rozšíří své výrobní kapacity v Evropě," napsala von der Leyenová.

Kvůli snížení dodávek vakcín Evropská komise zvažovala několik opatření včetně zákazu exportu přípravků do třetích zemí. Některé evropské státy také vyhodnocují možnost podniknout právní kroky proti výrobcům, jejichž dodávky se výrazně zpozdí.

Evropská unie podmínečně schválila použití přípravku od firmy AstraZeneca v pátek. Státy EU v současnosti používají preparát od firmy Moderna a vakcínu od společností Pfizer a BioNTech. Některé národní lékové agentury ale mají pochybnosti o používání přípravku britsko-švédské firmy AstraZeneca v případě seniorů. Italský regulátor v sobotu vydal doporučení, aby vakcínu dostávaly jen osoby ve věku 18 až 55 let. Německé úřady chtějí omezit použití preparátu na osoby mladší 65 let.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je středa 26. ledna 2022

Očekáváme v 21:00 1°C

Celá předpověď