ECB měnovou politiku nezměnila, zahajuje revizi své strategie

foto Prezidentka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová.

Frankfurt - Evropská centrální banka (ECB) podle očekávání ponechala svou měnovou politiku beze změny, včetně úrokových sazeb. Uvedla nicméně, že zahájí první revizi své strategie od roku 2003, která bude zahrnovat nejen přezkum postupů, nástrojů a měření, ale také způsobů komunikace. Proces má být hotov do konce roku.

Rada guvernérů dnes potvrdila svůj závazek, že úrokové sazby zůstanou na současných nebo nižších úrovních a že centrální banka bude pokračovat v nákupech dluhopisů, dokud se výhled inflace stabilně nepřiblíží dostatečně blízko cíli, tedy dvěma procentům. Lagardeová na tiskové konferenci dodala, že měnový výbor je nadále připraven upravit všechny své nástroje, aby zajistil, že se inflace bude trvale přibližovat ke svému cíli.

Loni v září ECB snížila svou depozitní úrokovou sazbu o 0,1 procentního bodu na nové minimum minus 0,5 procenta. Zároveň oznámila, že od listopadu obnoví nákupy dluhopisů, a to v objemu 20 miliard eur (zhruba 503 miliard Kč) měsíčně.

Lagardeová dodala, že statistické údaje byly od posledního zasedání měnového výboru v souladu s očekáváním. Mírný růst ekonomiky eurozóny by tak měl pokračovat. Uvolněnější podmínky pro poskytování půjček mají podpořit expanzi v eurozóně, vytvořit tlak na růst cen a výrazněji také podpořit inflaci, aby se přiblížila ke střednědobému cíli ECB.

Rizika, která by mohla zpomalit růst, jsou spojena s geopolitickými faktory, růstem ochranářství a zranitelností rozvíjejících se trhů. Jsou ale už méně výrazná, protože některé nejistoty kolem zahraničního obchodu jsou na ústupu, uvedla Lagardeová.

ECB přijala svou strategii v roce 1998 a některé body v ní vyjasnila v roce 2003. Od té doby ekonomika eurozóny i globální ekonomika procházejí hlubokými strukturálními změnami. Proto se ECB rozhodla k přezkumu politiky.

"Budeme přezkoumávat celou řadu problémů, takže to bude o tom, jak to plníme, měříme, jaké nástroje máme a jak komunikujeme," řekla Lagardeová novinářům. "Bude to skutečně zahrnovat celý komunikační přístup, pokud jde o rozhodování, zveřejňování, použití jazyka, dosah, spolupráci se všemi zúčastněnými," dodala a řekla, že to bude rozsáhlý proces.

Rada guvernérů ECB uvedla, že prvořadé místo v přezkumu bude mít kvantitativní vyjádření cenové stability spolu s postupy a nástroji, kterými se dosahuje cenové stability. Přezkum ale má zohlednit i další aspekty, včetně otázky ochrany životního prostředí, zaměstnanosti a finanční stability.

Spekuluje se, že ústředním bodem revize bude změna formulace cenové stability. V současné době chce mít ECB inflaci těsně pod dvěma procenty, je ale možné, že cíl posune na rovná dvě procenta. Analytici se také domnívají, že ECB bude za vážný problém považovat nejen příliš vysokou inflaci, ale také inflaci příliš nízkou, uvedla agentura Reuters.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

9°C

Dnes je sobota 29. února 2020

Očekáváme v 9:00 4°C

Celá předpověď