Easyjet odstavil všechna letadla, Gatwick zavře jeden z terminálů

foto Ilustrační foto - Letoun Airbus A319 britských nízkonákladových aerolinkek easyJet.

Londýn - Britské nízkonákladové aerolinky easyJet po repatriačních letech kvůli šíření koronaviru odstavily všechna svá letadla. Palubní posádky teď zůstanou dva měsíce doma a s pomocí vládního programu budou pobírat 80 procent mzdy. Firma dnes také uvedla, že hledá cesty, jak získat hotovost. Pandemie nemoci způsobené koronavirem kvůli omezením cestování zcela paralyzovala leteckou dopravu. Londýnské letiště Gatwick navíc ve středu zavře jeden ze dvou terminálů.

Společnost easyJet oznámila, že na zemi zůstává celá flotila, což je více než 330 strojů. Společnost zatím nedokáže odhadnout, kdy komerční lety obnoví. V prohlášení uvádí, že to bude záviset na ukončení omezení, která zavedla vláda, a také na poptávce.

Aerolinky se dohodly s odbory Unite, že palubní posádky, což je celkem zhruba 4000 lidí, budou od středy doma. Dostávat budou 80 procent své průměrné mzdy.

Easyjet rovněž oznámil, že se snaží zajistit si krátkodobou likviditu. Snižuje proto náklady, s dodavateli domlouvá odklady plateb a jedná rovněž s poskytovaly úvěrů.

Některé britské aerolinky doufaly, že odvětví poskytne záchranný balíček stát. Britská vláda však minulý týden uvedla, že do věci vstoupí, až letecké společnosti vyčerpají všechny další možnosti, včetně například zajištění peněz od investorů.

O státní pomoc ve formě komerčních úvěrů a záruk v řádu stovek milionů liber podle britských médií usiluje také letecká společnost Virgin Atlantic.

Druhé nejrušnější londýnské letiště Gatwick ve středu nejméně na měsíc zavře jeden ze svých dvou terminálů. A sice ten severní, který mimo jiné využívá právě i společnost easyJet. Jeho znovuotevření bude podle provozovatele letiště záviset na zmírnění vládních omezení a na tom, kdy se zvýší objem letecké dopravy.

Provoz začalo omezovat i jinak nejvytíženější letiště Evropy, londýnské Heathrow.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je úterý 26. května 2020

Očekáváme v 17:00 16°C

Celá předpověď