Dvořák obžalovaný z vraždy ženy na úřadu práce prohlásil, že je nevinný

foto Městský soud v Praze začal 27. června 2022 projednávat případ Jiřího Dvořáka, který zastřelil zaměstnankyni úřadu práce. Státní zastupitelství ho viní z vraždy, pokusu o vraždu i z pokusu o těžké ublížení na zdraví.

Praha - Jiří Dvořák, který je obžalovaný z několika závažných trestných činů včetně loňského zastřelení ženy na pražském úřadu práce, u soudu prohlásil, že je nevinný. Odmítl vypovídat, protože soud podle něho "drze pohrdá zákony" a on se nebude "zúčastňovat parodie na spravedlivý proces". Sedmašedesátiletému muži hrozí doživotní vězení.

Fotogalerie

Vedle vraždy úřednice viní obžaloba Dvořáka také z útoku kyselinou sírovou na jeho bývalou kolegyni a z toho, že nastražil střelné zařízení na pronajímatelku bytu, který měl na základě soudního rozhodnutí opustit. Všem ženám bylo okolo 50 let. Podle kriminalistů se na nich mstil za domnělá příkoří, která mu způsobily.

Dohodu o vině a trestu se státní zástupkyní Dvořák u pražského městského soudu odmítl, zástupcům médií ukazoval vztyčené prostředníčky.

"Já si myslím, že to byla zkratka," řekla novinářům k Dvořákově prohlášení o nevině jeho advokátka Soňa Adamová. "Po rozhovoru s ním jsem přesvědčena, že to stále je vysoce inteligentní člověk. Nebylo to myšleno tak, že mohu někoho zastřelit a musí být shledána moje nevina," vysvětlovala.

Právnička zná Dvořáka čtyři roky, dříve ho zastupovala v občanskoprávních sporech. "V té době na mě působil jako velice slušný člověk s rozhledem, se znalostmi jazyků, prostě velice dobrým dojmem," popsala. Podle ní se před jeho loňským počínáním "setkalo více okolností", o kterých Dvořák věří, že jsou pro něj polehčující. "Je přesvědčen, že okolnosti byly tíživé. I já sama si kladu otázku, zda byl můj klient plně příčetný, když to jednání spáchal," naznačila další směřování obhajoby.

Na dotaz ČTK doplnila, že na Dvořákovu příčetnost není vypracovaný žádný znalecký posudek. "Překvapilo mě to. Záleží na klientovi, jestli se bude chtít tomuto podřídit. Je to v jeho prospěch jednoznačně. Já mu to budu doporučovat, ale on se rozhodne sám," řekla k případnému znaleckému zkoumání mužova duševního stavu.

Dvořák dříve pracoval jako letecký konstruktér a podle advokátky vnímá svou někdejší kolegyni jako původkyni jeho výpovědi ze zaměstnání. Obžaloba uvádí, že si na tuto ženu loni 25. června počíhal a vychrstl na ni kyselinu, kterou si přivezl na kole v termohrnku.Napadená strávila po útoku tři týdny na popáleninové klinice a podstoupila několik operací.

"Klient má za to, že tato osoba částečně, možná z větší části, měla v uvozovkách zásluhu na tom, že mu byly zaslány dva vytýkací dopisy a nebyla mu prodloužena smlouva v Aeru Vodochody. Z tohoto důvodu jsme oba navrhovali její výslech. Soud s odkazem na posttraumatický stav její výslech odmítl. S tím pan Dvořák zásadně nesouhlasí a má s tím problém, protože je přesvědčen, že je to velmi důležitá svědkyně," uvedla právnička k tomu, proč Dvořák soudci vyčetl porušení zákona.

Tři dny po útoku na kolegyni zastřelil Dvořák podle obžaloby zaměstnankyni úřadu práce přímo v její kanceláři na pražských Vinohradech. Žena mu v roce 2016 nepřiznala podporu v nezaměstnanosti a následně ho vyřadila ze seznamu zájemců o zaměstnání. Do budovy se dostal lstí - vrátnému řekl, že je ženin známý a že ji přišel překvapit. Úřednici nedal žádnou šanci k obraně, zasáhl ji do břicha a odešel.

Policisté ozbrojeného střelce zadrželi několik hodin po činu v centru Prahy. Později uvedli, že se ke skutku přiznal. U sebe měl pistoli, kterou podle státní zástupkyně upravil tak, aby zvýšil její účinnost. V jeho autě pak policie našla ještě brokovnici vyrobenou z instalatérské trubky.

Už po prvním útoku pátrali po Dvořákovi policisté. Hledali ho i v jeho libeňském bytě. Příbytek našli zcela zdemolovaný a počmáraný hákovými kříži. Jednoho z policistů tam lehce zranilo nastražené zařízení umístěné na dveřích komory tak, aby pronajímatelku bytu zasáhlo do hlavy a krku.

Z výslechu Dvořáka podle policie vyplynulo, že chtěl v páchání zločinů pokračovat, a to vůči lidem, s nimiž měl v posledních letech spory.

Předseda soudního senátu Kamil Kydalka plánuje v úterý vyslechnout svědky a ve středu znalce. S vyhlášením rozsudku zatím počítá ve čtvrtek.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je neděle 7. srpna 2022

Očekáváme v 19:00 20°C

Celá předpověď