Dvě nové knihy o rozhlednách v ČR

foto Kniha 333 výletů po rozhlednách Čech, Moravy a Slezska od Jiřího Štekla a 365 rozhleden ČR od autorské dvojice Jaroslav Fábera a Helena Holubářová

Plzeňské vydavatelství Cykloknihy před letošními prázdninami vyslalo na pulty knihkupců turistického průvodce "333 výletů po rozhlednách Čech, Moravy a Slezska" od Jiřího Štekla. Jde o čtvrté vydáním předchozí úspěšné knihy "Rájem rozhlednovým", která získala ocenění Czech Travel Press v kategorii průvodců a kartografických děl. Je doplněna o 33 nejnovějších rozhleden a celkové aktualizována. Nové vydání se dočkalo většího formátu, přepracování mapek a doplnění údajů o dostupnosti vlakem včetně čísel železničních tratí.

Každou rozhlednu autor navštívil a přístupové trasy projel na kole. Díky tomu zde jsou doporučení pro volbu vhodné trasy a typu kola. Štekl všechny rozhledny také sám namaloval, což dává knize jedinečný rukopis. Nechybí mapka s vyznačením přístupu, základní informace o rozhledně a dnes již neopomíjené GPS souřadnice. Knihu doplňuje celková mapa s vyznačením polohy všech rozhleden a přehledová tabulka s více než třemi tisíci údaji.

Téměř současně vyšla kniha "365 rozhleden ČR" od autorské dvojice Jaroslav Fábera a Helena Holubářová, kterou vydal Klub přátel rozhleden. Na rozdíl od abecedního řazení předchozího průvodce, zde najdete rozhledny uspořádány podle krajů, kde stojí. Informace jsou prezentovány strukturovaně s využitím množství piktogramů.

Horní vnější roh každého listu je označen dvěma úhlopříčnými čarami pro možnost odstřihnutí po návštěvě rozhledny. Na každé stránce navíc nechali autoři místo pro populární pamětní razítka a dopsání data návštěvy. Z průvodce se tak může stát cenný osobní cestovatelský deník.

Klub přátel rozhleden plánuje každé dva roky nové vydaní. To příští má být doplněné nejen o nové rozhledny, ale i další vyhlídkové stavby.

Zatímco první knihu seženete běžně u knihkupců, Klub přátel rozhleden ji prodává pouze napřímo. Kromě tří stálých míst (Jindřišská věž v Praze, a rozhledny Tobiášův vrch a Kozinec), kde se dá koupit osobně, si ji musíte objednat e-mailem.

Dnešní turista vybavený moderní technikou může jen litovat, že takto podrobně zpracované databáze rozhleden nejsou dostupné třeba v podobě mobilní aplikace pro chytré telefony. Na pomoc si tak musí vzít buď data z mapy v GPS navigaci nebo si stáhnout seznam rozhleden třeba z webu poi.cz a do GPS jej přidat.

Informace o českých rozhlednách najdete i na řadě tematických webů, svou kategorii mají i mezi populárními turistickými známkami.

Cykloknihy.cz: 333 výletů po rozhlednách Čech, Moravy a Slezska, základní cena: 399 Kč, po slevě: 333 Kč

Klub přátel rozhleden: 365 rozhleden ČR, základní cena: 365 Kč, pro členy: 222 Kč

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je pondělí 28. listopadu 2022

Očekáváme v 15:00 4°C

Celá předpověď