Důvěra v českou ekonomiku je nejvyšší od srpna, stoupla u podniků i domácností

foto Ilustrační foto - Budova ČSÚ (Český statistický úřad) v ulici Na padesátém u stanice metra Skalka.

Praha - Důvěra v českou ekonomiku je nejvyšší od loňského srpna. Takzvaný souhrnný indikátor důvěry v lednu vzrostl proti prosinci o 2,3 bodu na hodnotu 92,0. Důvěra se zvýšila mezi podnikateli i spotřebiteli, u kterých se dostala nejvýše od loňského března. Vyplývá to z informací na webu Českého statistického úřadu. Proti loňskému lednu je důvěra v hospodářství u podnikatelů, spotřebitelů i celkově na nižší úrovni. Podle analytiků však aktuální údaje naznačují, že Česko čeká jen mírná a krátká recese.

Ukazatel důvěry podnikatelů v lednu meziměsíčně stoupl o 1,3 bodu na hodnotu 93,8, zvýšil se poprvé od loňského května. Důvěra vzrostla v průmyslu, obchodu i vybraných službách, ve stavebnictví podruhé po sobě klesla, ale stále se tam jako v jediném odvětví drží nad dlouhodobým průměrem.

"Po pětiměsíčním nepřetržitém poklesu byl v průběhu prosince a ledna zaznamenán růst důvěry v odvětví průmyslu. Tuto pozitivní informaci je ale nutné hodnotit velice opatrně, protože mezi respondenty je patrná velká nejistota ohledně budoucího vývoje," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst. Průmyslové podniky podle něj ve čtvrtletním průzkumu bariér růstu označily za hlavní překážku zvyšování produkce nedostatečnou poptávku.

Podle hlavního ekonoma Banky Creditas Petra Dufka lze data svědčící o mírném optimismu přičítat vývoji na komoditních trzích, kde klesaly ceny energií. "Celkově první průzkum letošního roku vyznívá mírně pozitivně, a nahrává tak scénáři jen velmi mírné a poměrně krátké recese. Žádné drama v číslech vidět není, dokonce s nimi může být i spokojená ČNB, protože naznačují další útlum inflačních očekávání, a to dokonce i v případě spotřebitelů," uvedl.

Ředitel strategického poradenství PwC Jan Hadrava uvedl, že není důvod myslet, že recese nepřijde. "Na druhé straně by měla být jen krátká a ne příliš hluboká, k výraznému prohlubování nedůvěry v českou ekonomiku by tak už nemělo docházet. Ve střednědobém výhledu jsou totiž generální ředitelé českých firem výrazně optimističtější a věří ve zdravý růst české ekonomiky," řekl.

Indikátor důvěry spotřebitelů se zvýšil o 7,4 bodu na hodnotu 82,9. "V lednu sice většina sledovaných ukazatelů spotřebitelského průzkumu zaznamenala meziměsíční zlepšení, nicméně mnoho z nich stále vyznívá výrazně hůře ve srovnání s dlouhodobými průměry," podotkla Anastasija Nejasova z oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ. Stále přibližně 28 procent domácností uvádí, že sotva vyjdou se svými finančními prostředky, a desetina musí sáhnout do úspor nebo si půjčovat, dodala.

Na začátku nového roku poklesl počet domácností, které hodnotí svou současnou finanční situaci hůře než v předchozích 12 měsících. Ve srovnání s prosincem zároveň ubylo domácností, které očekávají další zhoršení svých financí v následujícím roce. Oproti minulému měsíci se domácnosti také méně obávají zhoršení celkové ekonomické situace a snížil se podíl spotřebitelů, podle kterých současná doba není vhodná k velkým nákupům.

Srovnání indikátorů důvěry v ekonomiku ČR:

Indikátory leden 2023 prosinec 2022 leden 2022
Průmysl 93,1 91,1 97,7
Stavebnictví 104,4 106,8 123,2
Obchod 94,8 92,7 105,0
Vybrané služby 93,3 92,5 96,6
Podnikatelé celkem 93,8 92,5 98,9
Spotřebitelé 82,9 75,5 92,4
Souhrnný 92,0 89,7 97,8

Zdroj: ČSÚ

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je čtvrtek 8. června 2023

Očekáváme v 21:00 19°C

Celá předpověď