Dusíkaté konzervanty v uzeninách mohou zvýšit riziko rakoviny, tvrdí úřad

foto Uzeniny, salám, šunka, párky - ilustrační foto

Paříž - Dusičnany a dusitany používané zejména ke konzervaci uzenin mohou být spojeny s rozvojem některých druhů rakoviny. Upozornila na to dnes francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (Anses) v dlouho očekávané zprávě.

V únoru francouzští poslanci schválili postupné snižování přípustného množství dusíkatých přídatných látek v uzeninách, ale kontroverzní konzervační látky nezakázali. Text navrhl centristický poslanec Richard Ramos, který v něm vidí první "konkrétní reakci na nezdravé jídlo, které se týká hlavně těch nejchudších". Ministr pro vztahy s parlamentem Marc Fesneau, který se mezitím stal ministrem zemědělství, na podporu návrhu poukázal na riziko nerovnoměrné kvality stravování a fakt, že někteří výrobci nabízejí dražší výrobky bez dusitanů.

Francouzská vláda uvedla, že než vyhlásí další opatření, počká na názor Anses, jímž se bude řídit. Agentura měla původně své stanovisko zveřejnit už loni, ale rozhodnutí odložila s poukazem na složitost expertizy. Podle Ramose je nyní i francouzské Národní shromáždění více než kdy jindy nakloněno "novému ambicióznímu zákonu na ochranu zdraví spotřebitelů".

Řezníci dlouho používají nitrované složky, aby prodloužili trvanlivost produktů a zabránili rozvoji patogenních bakterií, které způsobují zejména botulismus, což je vážný neurologický stav, na který se v důsledku zdravotního pokroku do značné míry zapomnělo.

Kromě toho, že aditiva dodávají přirozeně šedé šunce její růžovou barvu, umožňují podle parlamentní zprávy z roku 2021 také použití méně kvalitního a levnějšího masa a zároveň šetří čas při sušení. Francouzský svaz uzenářů hájí stoleté know-how a připomněl, že používání dusitanů už dříve doporučila Anses k prevenci mikrobiálních chorob. Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC), která působí při Světové zdravotnické organizaci (WHO), naopak v roce 2015 klasifikovala zpracované maso, včetně lahůdek, jako karcinogenní.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je čtvrtek 29. září 2022

Očekáváme v 15:00 13°C

Celá předpověď