DS 4 - osobitě elegantní, dynamický, s nevšední nabídkou individualizace

foto Automobil DS 4.

Praha - Pro zákazníky, kteří hledají jedinečný styl s výraznými typickými prvky, vstoupil tento vůz v nové podobě na evropský trh v loňském listopadu. Má solitérní stavbu, plynulé, propracované a elegantní linie s chromovanými místy na karoserii, nabízí pevnější postoj a opět více high tech technologií. Má být příslibem nevšedních zážitků a radosti z řízení.

Fotogalerie

Značka s francouzskými kořeny DS byla oficiálně založená v červnu 2014 a stejně jako vůz DS z roku 1955 se zrodila v Paříži. Loni v březnu se na ženevském autosalonu poprvé představila jako samostatná značka s novým logem. Zároveň také odhalila svůj nový podpis - Spirit of avant-garde (avantgardní duch). Odráží filozofii nabízet zákazníkům výrazně technologická elegantní auta vynikajícího stylu se smyslem pro detail, plná dynamického komfortu, a vrátit tak francouzský automobilový průmysl mezi luxusní segmenty. V Evropě je řada DS prodávána v showroomech DS Stores nebo ve speciálních showroomech sítě Citroën.

Automobil DS 4.

A do rodiny této značky patří právě i nový prémiový kompaktní vůz DS 4, jde o jeden model se dvěma různými tvary. K testu jsme měli dynamický elegantní hatchback DS 4, drsnější vzhled a vyšší světlou výšku nabízí DS 4 Crossback. Typickým rysem pro ně je možnost úprav na míru. Na výběr jsou čtyři odstíny střechy a spojleru, které se dají kombinovat s příslušnými ozdobnými prvky, tedy zpětnými zrcátky a středy kol.

DS 4 tak zavádí nový přístup k dvoubarevnosti. Jde o 38 možných kombinací barev střechy a odstínů karoserie. Zákazník si může díky této ojedinělé nabídce vytvořit svůj vlastní vůz a přizpůsobit ho své osobnosti a stylu. Nepřehlédnutelná je přední vertikální maska chladiče se znakem DS Wings, jako připomínkou původního vozu značky. Je šestiúhelníková, obkroužená chromovanou lištou a pokračuje až dovnitř světlometů. Ty mají nový světelný podpis, jsou otáčivé, spojují LED a xenonovou technologii s novými LED směrovkami s posuvem světla. Do karoserie jsou zasazené jako drahokamy a přední strana tak s LED mlhovkami s funkcí přisvícení do zatáček používá celkem 84 LED modulů. Pod bočními okny se táhne chromovaná lišta, střecha je protáhlá a končí spojlerem. Originální zadní část je při své mohutnosti elegantní i díky tvaru světel.

Automobil DS 4.

Také exkluzivní interiér DS 4 se pyšní slovy elegance a smysl pro detail. Vybírat můžete ze tří typů kůže, především Nappa a semianilínové, která patří k nejladnějším na světě a v automobilech se používá výjimečně. Příjemná, ergonomicky čistě tvarovaná jsou sedadla, vpředu i s masážní funkcí. Ručně šitá kůže Nappa se objevuje i na celé palubní desce a předních i zadních dveřních panelech. Potažení palubní desky si kvůli jejím tvarům vyžaduje osm hodin ruční práce čalouníka. V kůži je i multifunkční do ruky příjemně padnoucí volant a řadicí páka. Přístrojovou desku si můžete vyladit do jednoho z pěti volitelných barevných odstínů. Jako u prvního vozu skupiny PSA se v DS 4 objevuje velká novinka protokol CarPlay, který je kompatibilní s nejnovějšími telefony Apple iPhone. Díky novému 7“ dotykovému barevnému displeji a posledním novinkám v oblasti HMI (Human-Computer Interaction) získáte snadnější přístup ke všem funkcím vozu a především můžete používat funkci New Mirror Screen, tedy replikaci chytrého telefonu (Android a iOS) na displeji přístrojové desky. Například nabízí i možnost psát SMS hlasovým ovládáním.

Automobil DS 4.

Všechny modely DS jsou nyní vybaveny systémem Connect Box, který mj. umožňuje automatické nouzové a asistenční volání s lokalizací vozu, vyslat v případě problému příslušné složky záchranného systému, obsahuje virtuální servisní knížku, apod. Technologie se však netýká jen nových služeb mobilního připojení, ale také další výbavy. Jde o zpětnou parkovací kameru, hands-free přístup a startování, systémy sledování mrtvého úhlu a varování před neúmyslným opuštěním jízdního pruhu, systém start/stop, navigaci, bluetooth handsfree, palubní počítač, atd. Vše se dá jednoduše intuitivně ovládat. V autě byly také tempomat s omezovačem rychlosti, dvouzónová automatická klimatizace, automatická elektrická parkovací brzda, 18" hliníkové disky kol s černým výbrusem, hliníkové pedály, což povětšině patřilo do nejvyšší výbavy ze tří Sport Chic. Bohatá byla i příplatková výbava.

V současnosti můžete u nás vybírat ze čtyř pohonných jednotek, jedné zážehové a tří vznětových. V testovaném autě byl výkonnostně prostřední diesel 2.0 BlueHDi 150 S&S s manuální šestistupňovou převodovkou. Uváděné hodnoty - maximální výkon 110 kW/150 k, nejvyšší rychlost 207 km/h, zrychlení 0 - 100 km/h za 8,8 s, spotřeba ve smíšeném režimu 4,1 l/100 km.

Automobil DS 4.

Nová DS 4 je především o designu, svébytnosti, osobitosti, luxusních prvcích a nejnovějších technologiích. Je stabilní, zároveň mrštná, lehce se ovládá. Motor mi připadal lehce hlučnější, ale jinak ochotný jít za plynem. Velmi kvalitní je sezení vpředu, vzadu nečekejte zázraky u kolen ani nad hlavami, pro tři dospělé osoby je tu těsněji, mají tam na výhled malá okénka bez možnosti otevírání. Objem zavazadlového prostoru se pohybuje v rozpětí 385 až 1021 l po sklopení zadních sedaček, hodně vysoká je nákladová hrana. Leč od takového auta se neočekává časté cestování v plném obsazení sedadel a vlastnosti stěhováku. Vůz má poskytnout především radost a zážitky z pohodového řízení. Což jsme ocenili při najetí 594 km hlavně při cestě do Třeboně a toulkách po okolí, Praha ukrojila asi 150 km, To vše při poklidné, i když svižné jízdě, při průměrné spotřebě 6,0 l/100 km. Vzhledem k deklarované a způsobu cestování jsem čekal menší, i když při nádrži na 60 l se může i tak dojezd pohybovat spolehlivě na hranici 1000 km.

Ceny nové DS 4 začínají na 612.900 Kč, základní cena testované verze je 790.900 Kč.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 22. března 2023

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď