Druhým dnem v Praze pokračuje ministerská konference o migraci

foto První den dvoudenní konference týkající se migrace, family photo, 24. října 2022, Kongresové centrum Praha.

Praha - Druhým a zároveň závěrečným dnem dnes v Praze pokračuje ministerská konference o migraci v rámci takzvaného Pražského procesu. Ten sdružuje téměř 50 zemí, kromě států Evropské unie jde o země schengenského prostoru, Východního partnerství, západního Balkánu, střední Asie či Turecka.

V pondělí ministři přijali deklaraci a akční plán Pražského procesu pro roky 2023 až 2027. V deklaraci podpořili například zřízení migračních center v zemích původu, která by měla informovat o rizicích spojených s migrací, pomáhat s odborným i jazykovým vzděláváním nebo spolupracovat s místními orgány. Akční plán zahrnuje šest okruhů spolupráce, týkají se mimo jiné prevence a boje proti nelegální migraci, podpory návratové politiky, legální pracovní migrace a posílení azylových kapacit a kapacit mezinárodní ochrany.

Eurokomisařka Ylva Johanssonová po pondělním jednání uvedla, že balkánskou trasou do EU přichází třikrát více lidí než loni a desetkrát více než v roce 2018. Podle Johanssonové je třeba sladit vízovou politiku EU a západního Balkánu, podporovat unijní pohraniční agenturu Frontex nebo zintenzivnit potírání pašeráctví.

Pražský proces byl založen před 13 lety ministerskou konferencí během prvního předsednictví ČR v Radě EU.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je neděle 27. listopadu 2022

Očekáváme v 21:00 -1°C

Celá předpověď