Droždí neboli kvasnice

foto čerstvé droždí, kostka - ilustrační foto

Proces kvašení je známý od pradávna. Už Babyloňané připravovali nápoj z odvaru z obilí, který nechávali zkvasit. Dalo by se říci, že šlo o jednoduchého předchůdce dnešního piva. Bylo tedy jen otázkou času, kdy se trocha zkvašeného nápoje dostane také k mouce - tedy k těstu na výrobu chlebových placek. A právě takto asi vznikl první kynutý chléb.

To co bylo tehdy považováno za zázrak, je dnes běžnou praxí. A "zázračné síly" si můžeme koupit v každé samoobsluze pod názvem pekařské droždí.

Ale co je vlastně droždí neboli kvasnice? Pekařské droždí je živý organismus. Obsahuje miliardy mikroorganismů - kvasinek. Ty jsou viditelné jen pod mikroskopem, ale pro představu, 1 g droždí jich obsahuje cca 10 miliard. Smícháte-li tyto živé organismy s vodou či mlékem a moukou, začnou se rychle množit. K tomu však potřebují i vhodnou teplotu, která ale nesmí být vyšší než 40 °C. ( Naše babičky měly na paměti, že se kvasnice nesmí "spařit", protože těsto potom nekyne.)

Při vhodné teplotě se tedy kvasinky množí, ale jakou to má souvislost s kynutím? Při procesu množení, kterému se říká pučení, totiž odchází k přeměně cukru, přirozeně se nacházejícího v mouce, na alkohol a oxid uhličitý. Alkohol se při pečení odpaří a právě oxid uhličitý má na svědomí zvětšení objemu těsta.

Droždí se však zdaleka nevyužívá pouze ke kynutí těsta. Dají se z něj připravovat pomazánky, polévkové knedlíčky či polévky samotné. Mnozí je důvěrně známe ze školních jídelen, kde na tyto pochoutky již od velké přestávky upozorňovala charakteristický odér. A právě tato "vůně" mnohé konzumenty dodnes odrazuje. Je to však chyba, protože drožďové pochoutky jsou velmi prospěšné.

V droždí najdeme nejen množství vitamínů řady B, ale i minerální látky. Je také považováno za hodnotný zdroj bílkovin. Toho mohou využít zvláště maminky dětí, které odmítají jak maso, tak i luštěniny. Zbystřit by však měli i ti, kteří se trápí neodolatelnou chutí na sladké! Droždí totiž obsahuje vyšší množství chrómu, který se podílí na udržení stálé hladiny glukózy v krvi.

Koktejl vitamínů B1, B2 a B3 má vliv jak na nervovou soustavu, tak i na kvalitu pleti. Také pozitivně ovlivňuje trávící ústrojí. Do jídelníčku by si ho měli přidat ti, kdo trpí zvýšenou únavou, depresemi, či nespavostí.

Pozitivních účinků droždí na pleť si všimli lidé již v dřívějších dobách, proto také existuje řada lidových receptů na domácí drožďové pleťové masky.

Droždí můžete koupit v běžné obchodní síti, a to jak čerstvé, tak i sušené (instantní).

Čerstvé droždí má omezenou trvanlivost, a musí se skladovat při teplotách 2°-10° C. Mělo by mít světle hnědou barvu, být drobivé, bez trhlin a tmavých skvrn. Je-li tmavé, tvrdé, hrudkovité či skvrnité je již vyschlé a jeho kvasivost značně klesá. Před samotným přidáním do těsta se musí z droždí připravit kvásek, tj. nastartovat "výrobní" proces kvasinek.

U sušeného droždí musíme sledovat pouze dobu trvanlivosti. Také zde odpadá příprava kvásku.

Posledním druhem je lahůdkové droždí, které se však ke kynutí nepoužívá. Jedná se o inaktivované droždí a slouží jako dochucovací prostředek. Spíše než v běžné obchodní síti jej seženete v prodejnách se zdravou výživou. Bývá také jednou z ingrediencí polévkových směsí bez přidání glutamanů.

Tak co, jste příznivci drožďových pochoutek nebo ne? Pro ty, kdo jsou na pochybách, nabízím recept na výbornou pomazánku. U nás chutná všem, tak ji zkuste, třeba budete mít úspěch. Přeji vám dobrou chuť!

Drožďová pomazánka s majonézou - toasty

Drožďová pomazánka s majonézou

Suroviny: 2 balíčky droždí, 5 vajec, 1 velká cibule, kousek másla, 2 lžičky hořčice, 100 g majonézy, sůl, pepř, zelené bylinky na posypání

Příprava: Na másle orestujeme nadrobno nakrájenou cibuli dorůžova. Na orestovanou cibuli rozdrobíme droždí a necháme jej rozpustit. Když se droždí znova ztuhne, necháme jej krátce opéct. Na opečené droždí vlijeme rozšlehaná vejce, osolená a opepřená, dokonale zamícháme a necháme srazit. Vše necháme dokonale vychladit. Do vychlazeného základu přidáme hořčici a majonézu a vymícháme jemnou pomazánku. Podáváme na pečivu či knackebrotu, bohatě posypané zeleným kořením.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je středa 31. května 2023

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď