Drony v Českém Švýcarsku nalézají po uhašení požáru místa se zvýšenou teplotou

foto Ilustrační foto - Spáleniště na Mezné po lesním požáru v Národním parku České Švýcarsko, 13. srpna 2022.

Hřensko (Děčínsko) - Drony stále objevují v Českém Švýcarsku místa se zvýšenou teplotou terénu. Dnes se ložiska objevila u Pastýřských kamenů. Hasiči místa likvidují a prolévají vodou z vaků na zádech. Půdu také rozhrabují lopatami a motykami. Do nepřístupných míst jezdí čtyřkolkami. Na twitteru to odpoledne uvedl mluvčí hasičů Milan Rudolf.

Nejrozsáhlejší požár v České republice se rozhořel 24. července, vystřídalo se u něj 6000 hasičů. V pátek hasiči zásah ukončili a poslední hašené místo předali správě národního parku. Správa si zajistila dobrovolné jednotky hasičů, které hlídají jednotlivé úseky. Pomáhají jim v tom pracovníci národního parku a pomoct přijeli také revírníci z dalších národních parků v zemi. Celkově činnost koordinuje hasičský záchranný sbor. Ráno a večer řídí společný briefing, poskytuje technologickou podporu. Na místě je i lezecká skupina.

Od sobotního rána se mohou do evakuované obce Hřensko a jejích částí Mezná a Mezní Louky vracet místní, nutná je ale povolenka. V oblasti Mezná a Mezní Louka je asi 80 domů, dvě třetiny z nich obývají chalupáři. Silnice mezi Hřenskem a Mezní Loukou, kterou by za běžných podmínek lidé k návratu využili, ale zůstává zavřená. Stromy tam nejsou v dobrém stavu a vozovka je poškozená těžkou technikou hasičů.

Poškozené zůstaly po požáru záchytné ploty proti kamenům ve Hřensku. Geologové zjišťují, v jakém rozsahu je spadané kamení poničilo. ČTK to řekl mluvčí správy parku Tomáš Salov. Ploty se instalovaly před několika lety, tehdy stály 400 milionů korun. Už nyní je jisté, že oprava bude stát nejméně několik desítek milionů korun. "Vysokozátěžové části nad Labem jsou relativně v pořádku. Poškozené jsou tři z těch bariér. V části nad Klepáčem od Malinového dolu až za hotel Praha jsou poničené prakticky všechny bariéry," uvedl Salov s tím, že tam dnes geologové práci přerušili a budou pokračovat ve středu. Pracovníci musí ještě zkontrolovat ploty směrem k soutoku Kamenice a Labe.

Hraniční přechod do Německa Hřensko/Schmilka zůstane ještě minimálně dnes zavřený. Na saské straně silnici používají hasiči s technikou, řekla dnes ČTK mluvčí policie Eliška Kubíčková. Dodala, že ve středu bude na německé straně porada, která rozhodne o případném otevření silnice pro veřejnost. Silnice do Hřenska na české straně je průjezdná od soboty.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 3. října 2022

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď